Водичи за игрите

March 7, 2023

Како математиката влијае на резултатите од коцкањето на новите локации на казино

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Коцкањето е древна забава која постои со векови. Но, со текот на времето, коцкањето стана професија за некои играчи. Иако модерните играчи на казино може да молат да се разликуваат, резултатите од коцкањето долго време се поврзуваат со среќа. Игрите како покер, блек џек, рулет, па дури и слотови бараат длабоко разбирање на математиката за коцкање. Значи, овој блог пост ќе ја истражува математиката зад коцкањето и како тоа влијае на целокупната игра. 

Како математиката влијае на резултатите од коцкањето на новите локации на казино

Разбирање на веројатноста и шансите во коцкањето

Еден од најважните аспекти на коцкањето е разбирањето на веројатноста и шансите за исходи. Веројатноста е веројатноста дека ќе се случи одреден исход од коцкањето. Обично се изразува како процент, при што 100% значи сигурно и 0% значи невозможно. Од друга страна, шансите се изразуваат како сооднос.

На пример, ако превртувањето на паричката има половина шанса за слетување на главите, веројатноста е 50%. Ова значи дека шансите или EV (очекуваната вредност) на главите за слетување со превртување монети се 1:1. Ова се нарекува рамномерна исплата на пари на најдобрите нови онлајн казина, каде што облогот од $1 ќе врати сличен износ. Имајте на ум дека шансите за слетување со превртување на монети се исто така 1:1.

Размислете за облози во казино како што се црвено/црно и непарно/парно во онлајн рулет.

  • Веројатноста топката од рулет да застане на црвено/црн или непарен/парен број на европското тркало е 48,60% и 47,40% на американската верзија. 
  • Оваа мала разлика е поради дополнителните џебови од 00 во американското тркало. Во секој случај, овие облози се плаќаат со 1:1 на двете тркала. 
  • Веројатноста да се погоди одредена бројка на европските и американските тркала е прилично мала, односно 2,70% и 2,60%.

Математика зад работ на куќата

Куќниот раб е неопходно зло со кое играчите мора да живеат, без разлика дали играње слотови, игри на маса или игри во казино во живо. Обично се прикажува во проценти и го претставува намалувањето што казиното ќе го земе од облогот на секој играч. Кај автоматите, работ на куќата се пресметува со одземање на RTP (враќање во плеерот) од 100%. Таму е едноставна лекција по математика!

Сега размислете за ова: куќниот раб на играта Европски рулет е 2,70% наспроти 5,26% во американската игра. Како што се очекуваше, американската верзија има повисока стапка поради дополнителните 00 џебови. Ова значи дека шансите играчите да го предвидат точниот број се 1 во 37 во европската игра и 1 во 38 во американската верзија. 

Не застанувај тука! Користете го работ на куќата за да ги пресметате просечните часовни загуби. 

  • Да претпоставиме дека гејмер игра 500 рунди на двете тркала за 10 долари по круг. Ова значи дека просечната часовна загуба на час за европски рулет е 135 долари (2,70% x 500 кругови x 10 долари). 
  • Во американската верзија, очекуваната загуба на час е 263 долари.

Играчите можат да ја користат оваа математика за да создадат идеален буџет за коцкање. 

Картички за стратегија за блек џек и покер

Нема подобро место да се објасни концептот на математика за коцкање отколку на маса за покер или блек џек. Иако овие онлајн казино игри може да бидат застрашувачки на почетокот, тие нашироко се сметаат за најдобри. Играчите можат да користат добро осмислена стратегија за да го намалат работ на куќата на поволни стапки. Работ на куќата може да биде дури и негативна вредност во покер со двоен бонус и покер со двоен двоен бонус. 

Во блек џек, играчите можат да применат математика во ситуации како што се делење рака со два Аса за да имаат две силни почетни раце. Играчите на Блек Џек, исто така, можат да се удвојат ако имаат тврда 9-ка, а отворената карта на крупието е 2-6. Се разбира, да се застане на нешто од 17 и погоре е бесмислено ако дилерот има картичка со 10 вредност. 

Како блек џек, покер, исто така, има многу одлуки кои вклучуваат чиста математика. Замислете да добиете стартна рака 2-7 offsuit во Texas Hold'em. Оваа комбинација значи дека играчот има помала веројатност да создаде силна рака дури и ако заврши со пар од 2-ки или 7-ки. Преклопувањето е најдобрата логичка и математичка одлука во таква ситуација. Има стотици такви услови во покерот. 

Истражување на системи за обложување погодни за ново играње во казино

Друга ситуација кога математиката влегува во игра во коцкањето е со системите за обложување. Играчите можат да користат различни системи за обложување за да ги ограничат своите загуби во казиното. Популарен пример е системот Martingale што го користат многу играчи во блек џек и рулет. Системот ги советува обложувачите да ги удвојат облозите по поразот за да ги надоместат загубите со една победа. 

Иако овој систем може да биде профитабилен на краток рок, не се препорачува на долг рок, бидејќи ги зголемува шансите за разбивање на буџетот. Ако играчот изгуби повеќе пати по ред, на крајот ќе победи и ќе ги надомести своите загуби. Но, шансите за повеќекратно губење се поголеми од шансите за победа, благодарение на работ на куќата. Значи, овој систем се препорачува главно во облози со парни пари. 

Системот Фибоначи е уште една популарна стратегија за обложување меѓу многу коцкари. Овој систем се заснова на математичката низа Фибоначи со броеви 0-1-1-2-3-5-8-13-21-34-55-89 и повеќе. Интересно, тоа е релативно јасен систем за обложување, бидејќи обложувачот треба само да ги замени броевите со својот влог. Забележете дека играчите се префрлаат на следниот број по загуба. 

Управување со пари и коцкање во нови казина

Во коцкањето, играчите кои не практикуваат управување со пари се подготвуваат за тежок пад. Управувањето со пари е едноставно уметност на обложување користејќи сума што играчот е пријатен да ја изгуби. Значи, ако некој играч има неделна плата од 3.000 долари, може да му биде удобно да се коцка со 400 или 500 долари. 

Но, тоа не е единствената математика во управувањето со парите од коцкање. Ако играчот има 500 долари за коцкање во текот на викендот, тоа значи 250 долари дневно. Колку и да звучи лесно оваа математика, повеќето играчи не го сфаќаат тоа. Покрај дневниот буџет, на играчите може да им треба и ограничување за стоп-губење. Ова може да биде 50%, 70% и повеќе. Значи, можеби е време да се откажете откако ќе изгубите 50% од дневната единица. 

Исто така, важно е да се забележи дека управувањето со банкроти им дава на играчите совршена почва да го користат нивниот омилен систем за обложување. Тоа е затоа што ниту еден специфичен систем за обложување не ја намалува предноста на куќата дури и за еден процент. Затоа, користете ги како посеопфатен план за управување со субсидирам. 

Дали математиката навистина е важна во коцкањето?

Оваа статија разговараше за некои можни ситуации кои вклучуваат математика за коцкање. Но, дали математиката навистина им е важна на повеќето коцкари во новите онлајн казина? Работата е што на повеќето играчи едноставно не им е грижа како функционира математиката во коцкањето. Тие само ќе ја разгорат играта и ќе имаат што повеќе забава. На крајот на краиштата, на играчите не им треба математика за да активираат легендарниот џекпот на Mega Moolah од Microgaming.

Но, за играчите на покер и блек џек, математиката е суштински дел од играта ако сакаат почесто да победуваат. Запомнете дека само преку остроумни пресметки овие играчи можат да го намалат работ на куќата и да ја зголемат нивната очекувана вредност. Математиката исто така ќе биде корисна кога играте игри со повеќе облози, како што се глупости и рулет. 

Сè на сè, размислувањето за шансите и веројатностите за коцкање има многу смисла. На овој начин, играчот може да ги научи најдобрите стратегии за видео покер и блек џек или слот машини со најдобри шанси. Но, секогаш е повеќе за среќа отколку за математика.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести