Покер

September 8, 2022

2 неверојатни покер раце од филмови што можете да ги користите во нови казина

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Апсолутни класици од филмовите. Тие ги создаваат и создаваат најромантичните идеи за покер и обично не се многу невистинити како изгледа добар покер. Еве три одлични блефи од покер на големиот екран.

2 неверојатни покер раце од филмови што можете да ги користите во нови казина

Rounders - The Classic (1998)

Rounders, во режија на Џон Дал, е кралски флеш на покер филмовите и обожавани од љубителите на покер ширум светот. Тоа не е нужно ремек-дело пофалено од критиката, но секако е „култна класика“. Играта е прецизно прикажана во текот на филмот преку нејзината неверојатно талентирана актерска екипа и приказна за грицкање нокти.

Во првиот натпревар на Rounders, гледаме дека Мајк ги разделува картите на секој играч. Гледа дека има ас и девет клубови и собра 500 долари. Двајцата други играчи се преклопуваат, оставајќи го Мајк против Теди КГБ, мафијаш. Очигледно е дека Теди не го турка, бидејќи одвојува време за да јаде колаче за време на играта. Иако изгледа дека Мајк мисли дека му поставува стапица на Теди, всушност е обратно. Теди се јавува, а Мајк ја разработува картичката што му треба на Теди за флешот што Мајк мисли дека го има, додека Мајк всушност има полна куќа. Кога Теди ќе собере за 15.000 долари, Мајк одвојува момент, а потоа открива дека не мисли дека Теди ги има потребните лопати за флеш и дека блефирањето на Теди (што е лош покер бонтон, но веројатно не е нешто за што се загрижени во игра со мафијаши).

Но, Теди целосно ја превртува играта кога го совпаѓа облогот на Мајк и открива дека нема лопати туку пар асови, победувајќи ја целосната куќа на Мајк од три деветки и два кеса со три асови и пар деветки.

Оваа сцена веднаш го привлекува вашето внимание, бидејќи ги истакнува не само различните видови на вештини кои се вклучени во играњето покер, како на пример да знаете кога да играте со личноста и кога да играте карти, туку и дека без разлика како играте, понекогаш среќата едноставно не е на твоја страна. Покерот можеби е игра на вештина, но тоа е на второ место по покер како игра на среќа!

Casino Royale Final Hand (2006)

Последната рака на Казино Ројал во Црна Гора помеѓу 5-те последни раце седнати на масата е класичен случај кога режисерот ја нагласува драмата над реалноста.

На сериозна покер маса, оваа рака никогаш немаше да се расплетува на овој начин. Најдобриот повик на Даниел Крег (Џејмс Бонд) на претходните 4 „all-in“ беше ниско прилагодена комбинација која погодно создаде неповолен директен рамниште со претходните и постепено подобри полни куќи што беа свртени пред него.

Значењето на оваа сцена е неверојатна поради акцентот на Џејмс Бонд кој ја избира изјавата на Ле-Шифр… Око што крвари. Тоа е малку подарок ако треба да бидете покер играч од светска класа. Она што ја прави оваа рака позната и една од најдобрите на екранот на сите времиња е огромната драма на сето тоа и погрешното претставување на „лошиот бит“ на Даниел Крег како пример за елитно играње покер.

Како да ги примените овие стратегии додека играте покер во нови онлајн казина

Клучната лекција од воведниот натпревар во „Rounders“ е за читање на противникот и разбирање на ризикот од прекумерна самодоверба. Во нови онлајн казина, каде физичките кажувања се отсутни, фокусирајте се на обложувањата и времето на реакција за да ги измерите рацете на вашите противници. Слично на тоа, последната рака на Казино Ројал во Црна Гора ја покажува важноста на непредвидливоста и блефирањето. Џејмс Бонд победува со директен флеш против сите шанси, потсетувајќи на моќта на изненадувањето и одржувањето на вашиот стил на игра разновиден.

Во онлајн игра, измешајте ги вашите стратегии за да станете помалку предвидливи. Користете го блефирањето умерено, но ефективно, и запомнете, понекогаш најдобрата игра е да се преклопува, исто како што Бонд правеше во претходните раце. Двете сцени ги нагласуваат психолошките аспекти на покерот - способноста да читате ситуации и соодветно да ја прилагодите вашата игра. Со вклучување на овие елементи на стратешка игра, читање противници и уметност на блефирање и непредвидливост, можете да стекнете предност во новите онлајн казина. Запомнете, покерот не е само за картите што ви се делат, туку и за тоа како ги играте.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести