Водичи за игрите

August 16, 2023

Што играчите мора да знаат кога избираат ново онлајн казино

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Започнувањето со ново онлајн казино може да изгледа како јасен процес на избор на лиценцирано казино со различни игри за играње. Но, во реалноста, играчите мора да направат многу критични размислувања за да уживаат во врвното искуство со коцкање преку Интернет. Покрај лиценцирањето и безбедноста, играчите мора да ги земат предвид функциите како банкарство, поддршка за клиенти, компатибилност со мобилни телефони и многу повеќе. 

Што играчите мора да знаат кога избираат ново онлајн казино

Значи, подолу е сè што играчите на онлајн казино мора да размислат пред да се пријават.

Дали новото онлајн казино е лиценцирано и регулирано?

На најдоброто онлајн казино мора да бидат лиценцирани и регулирани во вашата земја или држава. На пример, играчите во Обединетото Кралство треба да размислат само за локација за коцкање одобрена од страна на Комисија за коцкање во Обединетото Кралство. Ако живеете во Онтарио, казиното треба да биде одобрено од страна на Комисија за алкохол и игри на Онтарио (AGCO). Работите може да бидат малку збунувачки во САД бидејќи законот дозволува независни државни регулативи.

Значи, зошто е важно лиценцирањето за казино? Регулаторното тело гарантира дека казиното ги исполнува сите неопходни стандарди за безбедност, безбедност и правичност пред да даде лиценца. Овие тела, исто така, гарантираат дека веб-локацијата ги почитува сите локални закони за коцкање. Покрај тоа, тие можат да го решат секој спор помеѓу играчот и казиното пред да се префрлат на суд.

Но, што се случува ако коцкањето е нелегално во вашата област? Не грижете се бидејќи многу офшор казина прифаќаат играчи од повеќето земји без непотребни ограничувања. Сепак, не одете во меѓународно казино што не е легално во ОК, Канада, Малта, Курасао и други јурисдикции за коцкање. 

Колку е реномирана новата страница за коцкање?

Откако ќе потврдите дека казиното е легално, извршете темелна проверка на позадината за да ја потврдите неговата репутација. Идеално, не би сакале да се придружите на онлајн казино што ги одложува плаќањата или ги поништува победите на џекпот. Работата е во тоа што има многу случаи на веб-локации кои одбиваат да платат, наведувајќи „грешки во играта“ и други слаби изговори. Избегнувајте такви казина!

За среќа, платформите како NewCasinoRank треба да ви помогнат да најдете казина за измама. Овие платформи имаат илјадници прегледи на играчи на казино кои ќе ви помогнат да направите мудар избор. Прочитајте ги прегледите за да ги потврдите брзините на плаќање на веб-локацијата, квалитетот на поддршката на клиентите, условите за бонуси и многу повеќе. Ова е одличен начин да знаете како казиното ги третира своите играчи пред да се приклучат. Се претпочита рејтинг од над 4,0 ѕвезди. 

Кои се безбедносните и безбедносните мерки на веб-страницата?

Оваа точка е донекаде испреплетена со двете дискутирани погоре. Онлајн коцкањето е за користење на вистински пари и споделување на клучни финансиски информации. Како такво, доверливото онлајн казино мора да ги увери играчите за безбедноста и безбедноста на нивните податоци, како што се личните броеви, броевите на картичките, телефонските броеви, домашните адреси и многу повеќе. 

Добрата вест е што повеќето лиценцирани онлајн казина користат технологија за шифрирање SSL (Secure Socket Layer) за заштита на податоците и средствата. Оваа технологија обезбедува трансакциите и комуникациите да останат приватни помеѓу играчот и казиното. Со други зборови, ниту една трета страна не може да пристапи до вашите банкарски податоци во казиното.

Еве како да потврдите дали казиното е безбедно и безбедно; шифрираните онлајн казина обично имаат знак „катанец“ на врската со URL-то. Кликнете на оваа икона за да го видите SSL сертификатот на казиното. Исто така, скролувајте надолу по почетната страница за да ги видите давателите на SSL сертификати. Најсигурните опции вклучуваат Verisign, Comodo, DigiCert, AlphaSSL и многу повеќе. 

Како играчите можат да депонираат и повлекуваат средства?

Казината нудат различни банкарски методи, во зависност од географската локација на веб-страницата. На пример, врвни онлајн коцкарски сајтови во Канада поддржува плаќања преку Interac, кој ја поврзува вашата кредитна/дебитна картичка директно со банката. Едноставно кажано, играчите на Interac не мора да даваат критични информации како броеви на сметки за да вршат плаќања во казино.

Во ОК, сметките за плаќање преку телефон поддржани од мрежи како што се О2 и Водафон се вообичаени. Ако се работи за меѓународно казино, плаќањата со Visa и MasterCard мора да бидат дел од менито. Skrill исто така треба да биде опција ако казиното не поддржува плаќања со PayPal или Neteller. И да, плаќањата преку криптовалути како Bitcoin, Litecoin и Ethereum се убави додатоци. 

Но, што е со брзините на плаќање? Типично, депозитите се бесплатни и инстант во најдобрите нови онлајн казина. Од друга страна, времето на повлекување може да варира во зависност од казиното и начинот на плаќање. На пример, ќе добивате исплати на е-паричници како Skrill, PayPal и Neteller во рок од 24 часа, при што некои казина поддржуваат повлекувања истиот ден. Кредитната/дебитна картичка и банкарските трансфери може да чекаат до една недела. Затоа, користете е-паричници за брзи трансакции.

Дали новото казино има чести бонуси и промоции?

Бесплатите и коцкањето се споени близнаци. Како што можеби веќе знаете, индустријата за онлајн коцкање брзо се шири, со нови казина и играчи кои секојдневно се приклучуваат. Ова очигледно значи дека конкуренцијата за играчи не може да биде посилна овие денови. Операторите на казиното мора да ги користат сите трикови во книгата за да ги намамат и задржат играчите. И кој друг начин освен да им понудиме на играчите бонуси и промотивни понуди?

Новите потписници често добиваат бонус за депозит, што одговара на нивниот прв депозит со одреден процент и износ. На пример, ако казиното ви даде бонус за депозит од 100% до 100 долари, депозитот од 100 долари ќе привлече еднаков износ во пари од бонус. Друго бонус за добредојде промоциите вклучуваат бонус без депозит и бесплатни вртења.

Вашата лојалност исто така не треба да биде сфатена лесно од казиното. Казиното треба често да ве наградува со бонуси за враќање на готовина како понеделник или викенд поврат на готовина. Лојалните играчи треба да бидат запишани и во ВИП програма каде што собираат поени откако ќе потрошат вистински пари. Потоа, тие можат да ги откупат поените како кредити за казино.

Но, немојте да ги барате сите нови онлајн казино бонуси и промоции кои ќе ви дојдат на патот. Секогаш потврдувајте дали барањата за обложување се издржливи. Не вреди да се бара бонус за добредојде од 100 долари со барање за 50 пати играње. Други услови го вклучуваат периодот на важност, квалификациските игри и ограничувањата на облозите. Внимавај!

Кој е квалитетот и квантитетот на библиотеката за игри?

Ова е често занемарен критериум за избор на онлајн казино од повеќето играчи. Квалитетот на играта едноставно значи најдобрите развивачи на игри треба да ја напојува библиотеката на казиното. Обожавателите на слот и RNG игри треба да се придружат на веб-локации кои се напојувани од Pragmatic Play, Microgaming, NetEnt, Betsoft, Yggdrasil, Thunderkick и други. 

Но, квалитетот сам не го намалува тоа за страствените играчи на онлајн казино. Уверете се дека количината на играта е доволна за да ја задоволите вашата жед за коцкање. Со други зборови, слот библиотека со 500 наслови е секогаш подобра од збирка од 100 наслови. Покрај тоа, библиотеката треба да има мешавина од слотови, игри на маса и специјализирани игри како бинго, Slingo, scratchies и многу повеќе. 

Во меѓувреме, страницата за коцкање преку Интернет без услуга за казино во живо не вреди да се придружите. Казиното треба да им понуди на играчите реално искуство со игри преку онлајн казино игри во живо обезбедени од Evolution, Ezugi, Pragmatic Play, Vivo Gaming, меѓу другите. Може да играте варијанти во живо на блек џек, бакара, рулет, покер, глупости и многу повеќе. Казината во живо на Evolution Gaming исто така нудите емисии за игри во живо како Monopoly Live, Crazy Time, Gonzo's Treasure Hunt итн. 

Дали е доверлива службата за корисници на новото казино?

Услугата за клиенти на онлајн казино е уште една важна работа која играчите не ја земаат во предвид. Повеќето играчи би биле задоволни кога ќе видат бесплатен број или адреса за е-пошта. Но, поддршката за казино преку разговор во живо е задолжителна во ова модерно време. Овој канал за услуги на клиентите е лесен за користење, а одговорите се често моментални, за разлика од одговорите на е-пошта, кои може да потраат до 24 часа.

Сепак, најдобрите онлајн казина нудат 24/7 поддршка на барем еден од нивните канали. Некои сајтови за коцкање нудат дури и брза услуга за клиенти на WhatsApp, Messenger или Twitter. За да дознаете дали новата поддршка за корисници на онлајн казино е сигурна, контактирајте ги со неколку општи прашања и измерете го нивниот одговор и став. Не се задоволувајте со неодговорна или груба поддршка за казино. На крајот на краиштата, постојат многу алтернативи во светот на iGaming. 

Што е со одредбите и условите на веб-страницата?

И на крај, прочитајте ги ситните букви на новото казино пред да се регистрирате. Создавањето сметка без читање на оваа долга и неинспиративна страница е како играње без никакви безбедносни мерки. Како што беше кажано претходно, некои казина можат да вметнат „безобразни“ клаузули на страницата со T&C, давајќи им простор да им ги ускратат добивките на играчите. Ова го прави критично читањето и разбирањето на условите. 

За среќа, не ви треба адвокат за да ја прочитате и разберете оваа страница. На пример, страницата T&Cs јасно ќе ги означи најдобрите практики на казиното и ситуациите што може да доведат до суспензија на сметката. Казиното може да ги објасни и ограничувањата за депозит и повлекување за е-паричници и кредитни/дебитни картички. И што е најважно, прочитајте ги клаузулите „Промоции“ за да го знаете секој детал од условите за бонус. 

Клучните производи за носење

Изборот на веб-страница за коцкање преку Интернет е попредизвик отколку што можеби мислевте. Дури и се влошува со огромен број веб-локации од кои можете да изберете. Но, со она што го дискутиравме овде, изборот на доверливо онлајн казино е лесно како ABC. Во повеќето случаи, тоа се стеснува на лиценцирање и репутација. Играјте одговорно!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Најдобри нови онлајн слотови на неделата: издание од 12 април 2024 година
2024-04-12

Најдобри нови онлајн слотови на неделата: издание од 12 април 2024 година

Вести