Вести

May 17, 2022

AI, VR, AR и Covid19 ја револуционизираат индустријата за онлајн коцкање

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Нема сомнение дека онлајн казината и обложувалниците се меѓу најбрзо растечките онлајн пазари во последната деценија. Според најновите статистички податоци, глобалниот пазар на онлајн коцкање ќе вреди повеќе од 92,9 милијарди американски долари во 2023 година.

AI, VR, AR и Covid19 ја револуционизираат индустријата за онлајн коцкање

Погодноста на онлајн коцкањето е, се разбира, клучниот двигател во експоненцијалниот раст на оваа индустрија. Но, покрај фактот дека играчите можат да се коцкаат од удобноста на нивните софи, неколку други фактори придонесоа за растот на онлајн индустријата за коцкање. Технолошкиот напредок и пандемијата одиграа голема улога.

Технологија и иновации во онлајн коцкањето

Технологијата е во срцето на онлајн индустријата за коцкање. Денес, компаниите за онлајн коцкање инвестираат многу во технологијата за да го подобрат корисничкото искуство. Експертите велат дека дигиталните компании, вклучително и сајтовите за коцкање, ќе имаат за цел да ги поттикнат искуствата и да ги оптимизираат оперативните модели со префрлање на 70% од нивните трошоци на технологија до 2024 година.

Три од најфундаменталните технологии кои ја обликуваат индустријата за коцкање преку Интернет се Вештачка интелигенција (AI), Виртуелна реалност (VR) и Зголемена реалност (AR).

Улогата на вештачката интелигенција

Вештачката интелигенција игра клучна улога во онлајн индустријата за коцкање. Останува непроценлив додаток на многу начини.

Првиот е Одговорно коцкање. Операторите ја користат вештачката интелигенција за да ги идентификуваат проблематичните коцкари за да ги преземат неопходните мерки за да им помогнат да управуваат со компулсивно однесување. Со вештачката интелигенција, можно е постојано да се скенираат клучните точки на податоци за коцкање, пресекувајќи ги демографијата на играчите, податоците за однесувањето и трансакциските податоци до профилите на играчи кои можеби се закачени на коцкање.

Покрај одговорното коцкање, вештачката интелигенција игра огромна улога во овозможувањето на операторите да им понудат на играчите подлабока персонализација. Денес, особено онлајн казина нови казина, нудат живи и длабоко персонализирани содржини во реално време. Исто така, им нуди на играчите игри што им се допаѓаат и реална човечка поддршка.

Вештачката интелигенција, исто така, им овозможува на операторите активно да управуваат со животниот циклус на клиентите, поефикасно да управуваат со готовинскиот тек и да ги подобрат напорите за откривање измами.

VR и AR; новите трендови

Од друга страна, виртуелната реалност и зголемената реалност се на првата линија во подобрувањето на искуството на клиентите. Иако виртуелната реалност и зголемената реалност можеби звучат слично, двете се различни технологии, но сите имаат за цел да им дадат на играчите автентично искуство во казиното. Двете технологии главно се насочени кон играчите на Gen X, Y и Z.

Иако VR дојде пред AR, ова е она што несомнено ќе ја обликува индустријата за онлајн коцкање бидејќи е технологија насочена кон играчите која вметнува виртуелни објекти, на пример, маси за казино, во реалниот свет. Освен што нудат подобро искуство, играчите не бараат никакви додатоци, како што е случајот со VR.

Ковид19 и онлајн коцкање

И покрај тоа што пандемијата не е нешто за насмевка, таа беше благослов за онлајн индустријата за коцкање. Истражувањата покажаа дека онлајн коцкарите имале шест пати поголема веројатност да се коцкаат по пандемијата отколку пред почетокот на пандемијата.

Овој пораст на бројот на играчи може да се припише на заклучувањата и далечинско работење. Сите беа дома, залепени на интернет. Од друга страна, операторите беа зафатени со фокусирање на маркетингот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести