Вести

October 13, 2023

Студијата открива дека интернет коцкарите во САД се преплавени од промотивни материјали

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Коцкањето преку Интернет станува се повеќе распространето во Соединетите Држави откако Врховниот суд го поништи PASPA (Законот за заштита на професионални и аматерски спортови) во 2020 година. Ова е поддржано од неодамнешните истражувачки истражувања, кои покажуваат дека повеќето онлајн коцкари стануваат сè повеќе преоптоварени со постојаните промотивни материјали од iGaming даватели на услуги. 

Студијата открива дека интернет коцкарите во САД се преплавени од промотивни материјали

Според истражувањето на Optimove, 86% од клиентите се откажале од давателите на iGaming поради огромните „неважни е-пошта/текстуални или push известувања“. Студијата дополнително додаде дека 30% од испитаните учесници сметаат дека маркетингот и промоциите се премногу, додека 68% ги сметаат за доволно.

Иако многу луѓе рекоа дека промоциите се причината зошто се откажале од регулираните оператори, 54% од испитаниците изјавиле дека бонуси и промотивни понуди беа она во што најмногу уживаа додека учествуваа во онлајн спортско обложување и игри во казино.

Во меѓувреме, анкетата откри дека 58% од учесниците пријавиле пораст на нивните трошоци за коцкање од претходната година. Мнозинството ја препиша нивната одлука да потрошат повеќе регулирани казина на нивната доверба во целокупната економија.

Од анкетираните, огромното мнозинство (85%) рекле дека се коцкаат барем еднаш неделно. Исто така, 59% од испитаниците изјавиле дека по завршувањето на пандемијата почесто играат игри на интернет казино и се обложуваат на спорт.

Optimove додаде дека повеќето учесници во истражувањето изјавиле дека се потпираат на веб-базирани алатки за да ги регулираат нивните активности за коцкање и да ги задржат загубите во рамките на нивниот буџет. И покрај тоа што повеќето луѓе (76%) фаворизираат спортско обложување поради коцкање, значителен број од нив (70%) сепак пријавиле дека играат казино игри.

Но, од друга страна, 58% од испитаниците рекле дека најиритирачкиот дел од играњето онлајн е бавното темпо на повлекувања.

При објавувањето на извештајот, Optimove рече:

„Операторите на iGaming треба да дадат приоритет на конкурентните шанси, интерфејсот лесен за корисникот и дарежливите бонуси за да ја подобрат лојалноста на играчите. Одговорните алатки за коцкање се од витално значење за довербата и задржувањето на играчите. Персонализираните, релевантни пораки преку преферираните канали за комуникација се од суштинско значење за да се избегне замор од маркетингот“

Според најсовремените САД статистика за коцкање, бројот на активни коцкари изнесува 57 милиони, со 2.000 казина кои работат во регионот. Повеќето држави продолжуваат да го регулираат онлајн спортското обложување и коцкање, со Кентаки е најновиот пазар што се лансира во Соединети Држави.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Најдобри нови онлајн слотови на неделата: издание од 12 април 2024 година
2024-04-12

Најдобри нови онлајн слотови на неделата: издание од 12 април 2024 година

Вести