Вести

June 17, 2022

Силни финансиски резултати на Evolution Gaming 2021 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

2021 година беше успешна година за Evolution Gaming, според сите индикации. Оваа година компанијата влезе на регулирани пазари како Аргентина и Јужна Африка. Исто така, агрегаторот на содржини објави највисоки варијанти во живо како што се Lightning Blackjack, Cash or Crash и Gonzo's Treasure Hunt.

Силни финансиски резултати на Evolution Gaming 2021 година

Но, солидните финансиски резултати сигурно ќе ги импресионираат критичарите и инсајдерите. Според извештајот на компанијата за крајот на годината за јануари до декември 2021 година, четвртиот квартал забележал пораст на приходите за 69%. ЕБИТДА (добивката пред камати, даноци, амортизација и амортизација) исто така се зголеми за 68,9%. 

Силна глобална побарувачка на казино во живо

Според Еволуција, нејзиниот врвен раст во 2021 година беше поттикнат од зголемената глобална побарувачка за игри во казино во живо. Тоа го вели извештајот приходите од казино во живо на компанијата се зголемија за импресивни 48,6%. Тоа е импресивен скок од стапката на раст пред пандемијата минатата година. 

Така, во К-4 2021 година бруто приходите на Evolution се зголемија на 300 милиони евра, што бележи скок од 69% во споредба со кварталот 4 2020 година. Згора на тоа, бројката беше уште поголема со 90% во споредба со приходите од јануари до декември во 2020 година. 

Во однос на EBITDA, компанијата забележа 207 милиони евра, што претставува скок од 68,9%. Ова е речиси исто како и 68,7% маржа за цела година. Компанијата очекува да продолжи со оваа силна трка во 2022 година, откако ќе инвестира многу во изградба на нови студија, проширување на нови и додавање иновации во играта со врвни резултати. Еволуцијата предвидува 69% до 71%. 

Но, за успешната приказна не придонесува само бизнисот со казино во живо на компанијата. Нејзините RNG игри исто така покажаа силни перформанси на пазарот, со брендови како NetEnt и Црвен тигар доминира на сцената. Сепак, Evolution се надева дека ќе забележи уште посилен раст од овогодинешниот пораст од 9%. Сепак, тоа може да варира низ четвртини.

Иновациите на производите ќе продолжат во 2022 година

Како што беше кажано на почетокот, Evolution успеа да остане на врвот во 2021 година со некои значајни изданија на казино во живо. Во средината на минатата година, ттаа компанија го објави Gonzo's Quest Treasure Hunt, првото шоу за игри во живо што користи VR (Виртуелна реалност) технологија

Потоа, во септември, Evolution дебитираше со уникатното и високо летачко шоу за игри во живо Cash or Crash. Во оваа извонредна игра, играчите уживаат во супервисок RTP од 99,6% и можност да го соберат џекпотот од 50.000 пати. Evolution вели дека тоа е една од најдарежливите и најпријателските игри досега. Тоа е точно!

Брзо напред до ноември, компанијата го објави Lightning Blackjack, уште еден додаток на нејзината серија Lightning. Допаѓа Молња рулет, оваа блек џек игра ги одржува основите на класичниот блек џек, но со додадени множители. Всушност, можете да ги помножите добивките со 2x до 25x.

Прескокнувајќи до 2022 година, Evolution планира да објави неверојатни 88 игри, а некои веќе се на пазарот. На пример, Bac Bo, поедноставена верзија на baccarat во живо, веќе е омилена на обожавателите во најдобрите казина на Evolution. Други вклучуваат Црвениот тигар наркос Мексико и NetEnt's Knight Rider. Peek Baccarat е исто така во нафтоводот. Сè на сè, ова е година за кампување во Evolution.

Драматично проширување на други пазари

Evolution ја затвора 2021 година со повеќе од 1.000 живи маси, што е зголемување за над 300 од минатата година. Се разбира, овој извонреден раст не би бил возможен доколку компанијата не се впушташе во новите регулирани пазари низ целиот свет. 

Во Северна Америка, на пример, Evolution продолжува да расте со влегување во регулирани држави и проширување на својата студиска колекција. Во 2022 година, компанијата планира да лансира во Конектикат. 

Минатата година, исто така, Еволуција влезе на новорегулираниот аргентински пазар откако потпиша договор со BetWarrior. Договорот покажа дека Evolution го понуди своето портфолио на игри во провинцијата Буенос Аирес. 

Европскиот пазар, каде што еволуцијата е доминантна, исто така беше добар, со земји како Холандија и Украина ги отвораат своите новорегулирани пазари. Сепак, европскиот пазар има помали бројки за раст, благодарение на регулаторните промени во одборот.

Како заклучок, 2022 година веќе убаво се обликува за Еволуција. Со десетици игри наредени за играчи, компанијата ќе доминира уште една година. За повеќе новости, ажурирања и прегледи на игри за Evolution Gaming, чувајте ги тука!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести