Вести

February 9, 2023

Коцкање во нови казина и психолошка благосостојба

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Коцкањето и психологијата, од памтивек, имале противнички однос. Повеќето студии направени во областа на психологијата во врска со коцкањето се фокусирани на негативните влијанија на коцкањето на индивидуално и општествено ниво. 

Коцкање во нови казина и психолошка благосостојба

Ова не е неоправдано, бидејќи зависноста од коцкање и другите неодговорни облици на коцкање уништија кариери, врски, семејства и поединци. Но, одговорното коцкање – кое го практикуваат повеќето играчи – има многу позитивни психолошки влијанија. Сите влијанија што ќе се дискутираат во оваа статија се поддржани од научни студии. 

Значи, какви бенефиции може да се добијат ако одвреме-навреме се појавуваат во ново казино?

Среќа од ангажирање во забавно хоби

Повеќето луѓе, особено оние кои не се занимаваат со коцкарски активности, ги гледаат парите како главна мотивација за играчите на казино. Намамката за да се богати е вклучена, но за повеќето луѓе, повременото коцкање е забавна активност за уживање. Тоа е хоби.

Психологијата одамна ги утврди позитивните здравствени придобивки од хобито. Во 2010 година, А студија објавена од истражувачи од Универзитетот во Јужен Илиноис покажа дека жителите на старечки дом кои се занимаваат со повремено коцкање се многу посреќни од оние кои не го прават тоа. Тоа е затоа што коцкањето им даде можност да учествуваат во забавна активност во која уживаа.

Социјализација

Коцкањето е општествена активност и на копнена и на нови онлајн казина. Осаменоста е еден од најголемите причинители за состојбите на менталното здравје како депресијата и целокупната несреќа. 

Кога луѓето се коцкаат, тие не одат само во казино и се фокусираат на нивните игри. Тие добиваат можност да запознаат нови луѓе, особено кај игри на маса како покер и блек џек. Онлајн казина го вклучија овој социјален аспект со додавање соби за разговор и, во последниве години, проследување во реално време со дилери во живо. 

Факторирање во онлајн простори како што се табли за пораки и групи на социјални медиуми со кои играчите можат да комуницираат, коцкањето може да му даде на играчот огромен социјален поттик.

Го ангажира умот

Некои казино игри како слот-машините и рулетот се чисто засновани на среќа - има многу малку вештина (ако ги има) што одредува дали некој ќе победи или изгуби. 

Но, другите игри како покер и блек џек ги ангажираат играчите интелектуално. Тие бараат вештина и стратегија и способност да се учи од нечие минато искуство со игри, без разлика дали е позитивно или негативно.

Дури и игри базирани на среќа како рулет им помогне на играчите да ги изострат своите вештини за набљудување, како и нивната координација рака-око. Интелектуалното интелектуално ангажирање на нечиј мозок на редовна основа се покажа со повеќе студии дека е ефикасно во спречување на невродегенеративни состојби како Алцхајмеровата болест.

Клучниот збор е умереност

Пред некој да се занесе од сите овие потенцијални психолошки придобивки, важно е да се забележи еден клучен збор: умереност. 

Има причина зошто психолошките публикации и медиумите општо на коцкањето често гледаат во негативно светло. Кога коцкањето ќе стане проблем или зависност, тогаш неговите штети далеку ги надминуваат сите придобивки.

Има многу ресурси таму за да им помогнат на играчите да играат одговорно на копнени и онлајн казина. Дури и најобичните играчи треба да ги проверуваат овие водичи од време на време.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести