Вести

September 28, 2021

Онлајн казина се очекува да пораснат до 100.000.000.000 долари до 2026 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Според неодамнешниот извештај на GlobeNewswire, тековните траектории ги обојат онлајн казина на пат да достигнат пазарна вредност од 100 милијарди американски долари до 2026 година.

Онлајн казина се очекува да пораснат до 100.000.000.000 долари до 2026 година

Се очекува Европа да игра најголемиот дел од овој раст на пазарот, кој во моментов има удел од 52%. Од овој момент, се очекува најголем раст да забележат пазарите во Азија Пацифик. Оние со подобра достапност во Африка, исто така, би можеле да играат клучна улога.

Но, на глобално ниво, можеме да видиме тренд кон повеќе коцкање онлајн универзално.

Тековни лидери на пазарот во онлајн казина

Проценето на 58,6 милијарди долари во 2020 година. Последната деценија беше онаа каде пазарот на онлајн казино премина од малку ниша во мејнстрим индустрија. Онлајн казина за прв пат се појави некаде околу 1996 година, кога dial-up сè уште беше стандарден. За време на оваа ера, веб-локациите и игрите на онлајн казино беа и сурови според современите стандарди, потпирајќи се на застарени платформи како Macromedia's Flash за да ги испорачаат своите наслови.

Како што интернетот стануваше сеприсутен на почетокот на новиот милениум, побрзите просечни брзини на интернет беа усогласени со пропорционален раст на компјутерската моќ. Во овој период, онлајн казино игрите станаа повеќе од груби приближувања на нивните офлајн братучеди, на крајот се совпаѓаат, па дури и ги надминуваат можностите на физичките машини. Ова доведе до тоа тие да станат повкусни за масовниот пазар, создавајќи ера на забрзан раст.

Веројатни идни исходи во просторот на онлајн казиното

Гледајќи во иднината, секогаш имаме потенцијал да бидеме измамени од случајноста. Најнепосреден потенцијал лежи во подобра пенетрација на недоволно искористените пазари. Како што е наведено погоре, Азија е најнепосредната насока во која се движат казината, со значителен неискористен потенцијал зрел за истражување. Ова е особено случај за Кина, најголемата популација на планетата со брз пристап до интернет. Само минатата година повеќе од 80 милиони дополнителни луѓе се поврзаа на интернет во границите на Кина.

Индија следи слична шема, со раст на пристапот до интернет од 128 милиони луѓе во периодот 2019-2020 година. Иако е малку зад овој тренд во повеќето земји, Африка најверојатно наскоро ќе го следи водството на Азија. Ова повторно би можело да претставува огромен благодет за индустријата на онлајн казино, откако ќе се постигнат подобри стапки на усвојување на интернет.

Иако стапките на експанзија на онлајн казината на крајот ќе доживеат пад, сегашната природа на пазарот во развој значи дека оваа неизбежност може да биде далеку далеку. Најмалку за 2020-тите и веројатно до 2030-тите, подобрувањето на технологијата заедно со поактивни корисници треба да го зацврсти редовниот раст на онлајн казиното. Што се случува по оваа точка? Таа возбуда допрва ќе се изразува и допрва доаѓа.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести