Вести

June 9, 2023

Нов главен директор за игри започнува да работи во Yggdrasil Gaming

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Yggdrasil, врвен развивач на наградувани казино игри, го назначи Марк Мекгинли за главен директор за игри. Компанијата вели дека вработувањето ќе помогне да се зајакне нејзиниот неодамна споен тим за игри. 

Нов главен директор за игри започнува да работи во Yggdrasil Gaming

Марк Мекгинли се приклучува Игри на среќа Yggdrasil со огромна позадина во B2C и B2B игри. Тој има повеќе од 25 години искуство и е успешен во развојот на игри, производи и одделенија во студио. Компанијата го пофали како „високо деловен и комерцијално управуван“ поединец со акутна свест за конкурентната индустрија за игри.

Пред неговото назначување во Yggdrasil, Мекгинли беше извршен директор на FunFair Games. Покрај тоа, тој беше директор на Game Studios во Entain и програмски директор во RNG Foundry. Додека беше во RNG Foundry, Мекгинли беше клучен во давањето на независните студија за игри способност да создаваат возбудливи, волшебни и врвни онлајн казино игри дистрибуирани преку реномираната платформа Games Global.

Но, тоа не е сè во долгото и украсено портфолио на Мекгинли. Тој има окупирано позиции на повисоко ниво Game Studio во Казумо, еден од водечките во Европа регулирани места за коцкање. Службеникот имаше слична улога во Одобо. 

Овој состанок се совпаѓа со одлуката на компанијата да ги спои своите вертикали на Студио и Производи и програми во еден оддел за игри. Промената ќе ја направи компанијата за развој на игри поотворена и појасна со рационализирање на процедурите. 

Некои од критичните области кои ќе имаат корист од подобрувањето вклучуваат:

  • Подобрен квалитет на патоказот на производот
  • Обезбедување на процесот на развој на производот
  • Поагилна испорака на содржина
  • Повеќе размена на знаење меѓу компаниите
  • Ласерски фокус на потребите на операторот и играчот

Зборувајќи за потребите на играчите, компанијата неодамна го објави Candyfinity, слот на тема бонбони со наградувачкиот механичар на Winning Streak. Неколку дена претходно, Yggdrasil соработуваше со Boomerang Games да ја објави Дивата бонанца на Орка, носејќи ги играчите под вода за да се сретнат со прекрасните морски суштества. 

Мекгинли го коментираше неговото назначување, велејќи:

„Апсолутно сум среќен што се приклучувам на таков амбициозен и напреден бизнис како што е Yggdrasil. Гледам огромен потенцијал пред нас и многу сум убеден дека можеме да го придвижиме бизнисот напред за да се натпреваруваме на највисоко ниво во просторот на iGaming. Навистина сум возбуден поради мојата нова позиција и да бидам дел од возбудливото патување за раст што го започна Yggdrasil пред 10 години“

Кранц, извршен директор на Yggdrasil, изјави:

„Совршено време е Марк да се придружи и да ја предводи нашата нова единица за игри во Yggdrasil, што дополнително ќе ги зајакне нашите постоечки иновативни и врвни глобални патоказни случувања, како и ќе ја прошири стратешката диференцијација на производите во тесна соработка со големите индустриски партнери. Го поздравувам Марк во Yggdrasil и во нашиот тим од високиот менаџмент и со нетрпение очекувам да работиме заедно за да ги подигнеме нашите амбиции за глобален раст на следното ниво“

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести