Вести

October 30, 2023

Неодамнешниот пораст на вредноста на Пепе може да биде краткотраен: можности во Meme Kombat и Wall Street Memes

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Вовед

Пепе, мем монета, доживеа значителен пораст на вредноста, зголемувајќи се за 106% во изминатата недела. Сепак, овој нагорен тренд можеби нема да трае долго бидејќи Пепе веќе покажува знаци на враќање на некои од неговите неодамнешни придобивки.

Неодамнешниот пораст на вредноста на Пепе може да биде краткотраен: можности во Meme Kombat и Wall Street Memes

Неодамнешниот настап на Пепе

Пепе беше во надолна спирала, опаѓајќи за над 70% од јули до октомври. Загриженоста настана поради големиот удел на токените на Пепе кои ги држат програмерите на проектот, а кои не беа заклучени. Стравот беше дека овие токени може да го преплават пазарот и да предизвикаат пад на цената на Пепе.

За да одговори на овие проблеми, тимот на Пепе одлучи да запали 6,9 трилиони токени Пепе, што е еквивалентно на приближно 6 милиони долари. Дополнително, беа донесени нови советници за управување со преостанатите 3,79 трилиони токени во паричникот на програмерите. Овие акции резултираа со моментален пораст на цената на Пепе, со скок од 106% во текот на три дена и обем на тргување над 500 милиони долари.

Потенцијален пад и слаба поддршка

И покрај неодамнешната пумпа, вредноста на Пепе веќе се намали за 15% во последните 48 часа, а обемот на тргување падна на помалку од 90 милиони долари. Покрај тоа, Пепе моментално тргува под клучното ниво на отпор од 0,0000015 долари, кое го одржуваше во текот на летото. Без друг катализатор, Пепе најверојатно ќе се соочи со понатамошен пад. Токенот има слаба поддршка од 0,00000093 $, што претставува пад од 20% од сегашната цена. Следното значајно ниво на поддршка е на 0,00000065 долари, цената пред објавувањето на токенот.

Недостаток на вродена вредност

Главниот предизвик на Пепе лежи во недостатокот на цел надвор од шпекулациите. Како чиста мем-монета, таа не нуди никаква вродена вредност за својата заедница. Без можности за тргување, токенот станува помалку корисен. Додека Пепе ја демонстрираше својата моќ за останување, одржувањето постојан интерес за токен без вродена вредност е тешко.

Заклучок

Како заклучок, неодамнешниот пораст на вредноста на Пепе може да биде краткотраен. Падот на токенот во изминатите 48 часа и слабите нивоа на поддршка укажуваат на потенцијални дополнителни падови. Дополнително, недостатокот на вродена вредност на Пепе претставува предизвик за неговата долгорочна одржливост. Инвеститорите и трговците треба внимателно да ги разгледаат овие фактори пред да донесат какви било одлуки во врска со Пепе.

Нови можности: Meme Kombat и Wall Street Memes

Додека иднината на Пепе останува неизвесна, има и други меми монети кои привлекуваат внимание. Меме Комбат, нова монета за меми, собра над 800.000 долари во својата тековна претпродажба и се приближува до својата мека капа за претпродажба од 1 милион долари. За разлика од Пепе, Meme Kombat нуди вистинска корист за носителите на токени, овозможувајќи им да ги стават своите токени и да учествуваат во виртуелни битки помеѓу популарните меми. Инвеститорите кои купуваат Meme Kombat токени за време на претпродажбата може да почнат да заработуваат камата веднаш, со APY од 112%.

Друга ветувачка монета за меми е Волстрит Меми. По успешната претпродажба, собирајќи над 25 милиони долари, Wall Street Memes го лансираше својот $WSM токен, кој се зголеми за 280%. Неодамнешната најава за ново онлајн крипто казино и спортска книшка дополнително ја зголеми вредноста на токенот, со зголемување од 40% во изминатата недела. Инвеститорите во $WSM исто така можат да ги уделат своите токени и да заработат 39% APY.

Накратко, додека иднината на Пепе е неизвесна, има и други меми монети, како што се Meme Kombat и Wall Street Memes, кои нудат потенцијални можности за инвеститорите. Важно е да се спроведе темелно истражување и да се внимава кога се инвестира во криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести