Вести

June 28, 2021

Најпознатите коцкари во историјата

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Можно е да се биде најпочитуваната личност во уметноста, политиката или литературата со кристално чиста репутација на дневна светлина. Но, кога темнината паѓа, тогаш доаѓа претприемничко алтер-его кое ја брка здодевноста. Потоа, професионален политичар одеднаш станува коцкар од прва класа. Многу историски личности имаат во ракав дека можат да направат сè, особено да играат казино игри за да им го здебелат паричникот. Истражувањето на пребарувачот открива како главен онлајн казино игри информативна платформа m со извонредни познати коцкари.

Најпознатите коцкари во историјата

Денес, ситуацијата е неконтролирана низ целиот свет со познати личности кои ја играат секоја нова казино игра што се појавува на интернет. Како и да е, оваа статија е откритие за историски личности кои се восхитувале на коцкањето без да препознаат дека се успешни коцкари на сите времиња. Списокот оди како што следува:

Клод Моне

Оскар-Клод Моне беше генијален иноватор на француската уметност наречена импресионизам по една од неговите извонредни слики. Тој не знаеше дека неговото сликарско хоби ќе го однесе далеку. Сепак, тој стана еден од познатите светски уметници преку коцкање. За среќа, тој освоил 15.000 долари на француската лотарија што го натерало да ја напушти работата и целосно да ја воспостави својата сликарска кариера. На обожавателите на Оскар-Клод Моне им беше мило што коцкањето е движечката алатка што му помогна на таков гениј да биде успешен во неговата кариера.

Фјодор Достоевски

Фјодор Достоевски е еден од авторите кои го користат своето лично искуство за пишување приказни. Еден од неговите просперитетни романи е насловен „Коцкар“, кој го напишал врз основа на одредени искуства. Рускиот гениј сака коцкање дури и кога самата литературна креација има негативна атмосфера. Сепак, ова беше извор на инспирација за него. Изненадувачки, Фјодор Достоевски го напиша овој роман за да ги отплати своите коцкарски долгови.

Рене Декарт

„Умовите окупирани со величина се способни за најголеми пороци и доблести“. Ова е цитат на Декарт кој зборува за себе, и мудра мисла е да се живее. Рене Декарт, како иден генијален француски филозоф, верувал дека кариерата во коцкање може да биде поуспешна од воениот и правниот факултет. Тој отиде во филозофија, дури и со коцкање на врвот на неговиот ум. И во текот на животот на Декарт, оваа авантуристичка активност живееше со него.

Кралицата Марија-Антоанета

Кралицата Марија-Антоанета е една од најшармантните, најмистериозните и најконтроверзните жени во француската историја. Најмногу ја критикуваа поради неславната фраза која всушност никогаш не ја кажала, а тоа е „Нека јадат торта“. Во исто време, таа беше зависник од коцкање, чин на обложување што го учеше нејзината мајка. Практично, никој не знаеше дека е зависничка од коцкање, а тоа го прави за да и покаже на идната кралица како ги заработува парите.

Доктор Холидеј

Изненадувачки е да се види Џон Хенри „Док“ Холидеј на оваа листа; сепак, вреди да се напомене дека тој беше озлогласен коцкар. Се прашувате како историјата го фати како еден од најпознатите коцкари? Интересно, Док ја започна својата кариера како стоматолог во Џорџија, но откако му беше дијагностицирана туберкулоза, работите драстично се свртеа кај него. Со текот на времето, случајот се влошил и тој повеќе не можел да се занимава со стоматологија. Потоа, почнал да учи покер во салони во Тексас каде поминува повеќе време.

Пресуда Иако секој не може да стане историски личност, секој коцкар сè уште може да го издлаби своето/нејзиното наследство од коцкање. Посетете и дознајте повеќе за онлајн казино игрите на New Casino Rank и станете легенда за коцкање во историските книги.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести