Вести

October 15, 2023

Мајкл Перски го освои својот втор светски прстен на колото за покер

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Мајкл Перски од Северна Калифорнија неодамна победи на терен од 594 професионални покер играчи за да го заземе својот втор прстен на главниот настан на WSOP Circuit и да заработи 170.780 долари. Неговата последна победа доаѓа само 49 дена по неговата прва победа на WSOP Circuit Main Event. Разговарајте за победите еден до друг!

Мајкл Перски го освои својот втор светски прстен на колото за покер

На 21 август 2023 година, Перски го доби својот прв златен прстен од Светската серија на покер коло. Граѓанинот на Новато, Калифорнија победи 616 натпреварувачи за да освои малку поголема исплата од 175.595 долари на главниот настан од 1.700 долари за купување без ограничување на холем во Graton Casino & Resort. Овој настан се игра на Тексас Холдем со правила без ограничување, што значи дека износот на облозите може да расте бесконечно. 

Само 49 дена после тоа забележителна победа, Перски успешно навигираше на полето за главен настан на WSOP Circuit во Северна Калифорнија, Соединети Држави, да заработи втор златен прстен и уште една шестцифрена награда. Овој настан се случи во Thunder Valley Casino Resort, еден од водечките казина во регионот.

По победата, играчот забележа:

„Ова е неверојатно! Знам колку е тешко ова. Им велам на луѓето: „Победив на главниот настан на WSOP… Сега двапати! Треба да си одам дома. Мојата сопруга, моите деца, моите кучиња и мојот бизнис чекаат. Не сум пропуштил ниту еден ден работа кога го освојував Гратон и буквално ништо не сум пропуштил овде. Јас сум изведувач. Ништо не земам здраво за готово, ништо“

Интересно, Перски има само осум резултати од настани во живо на неговиот рекорд. Но, колку и да се малку, ова му дава вкупна заработка од 415.000 долари од играњето покер

Двете успешни титули на Перски му донесоа и многу поени за пласман. Тој доби 840 поени за играч на годината со карти за секоја од тие победи. Перски има 2.080 поени откако ги додаде 400-те што ги доби за завршување на второто место на настан од 600 долари во серијата WSOPC Graton и победи на главниот настан. Тој е во топ 150 играчи според пласманот на Глобал покер за POY за 2023 година.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Најдобри нови онлајн слотови на неделата: издание од 12 април 2024 година
2024-04-12

Најдобри нови онлајн слотови на неделата: издание од 12 април 2024 година

Вести