Вести

October 25, 2022

Која игра е подобро да се игра: Блек Џек или шпански 21?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Играњето онлајн казино што им дава на играчите одредено ниво на контрола врз исходот е несомнено примамливо. Одличен пример е Блек Џек, каде играчите можат да користат оптимална стратегија за намалување на работ на куќата на помалку од 50%. 

Која игра е подобро да се игра: Блек Џек или шпански 21?

Но, Блек Џек има и свој братучед, шпански 21, за кој некои играчи тврдат дека нуди подобри шанси. Дали е вистина? Откако ќе го прочитате овој пост, треба да имате појасен поглед на споредбата Блек Џек и шпански 21 и која игра да претпочитате да ја играте.

Што е Блек Џек?

Пред да нурнете подлабоко, критично е да се претпостави дека не сте играле ниту една од овие игри претходно. Тоа, рече, Блек Џек е класична игра со карти која е главен во најдобрите нови онлајн казина. Стандардна блек џек маса може да собере два до седум играчи кои се натпреваруваат против дилерот. 

До започнете да играте Блек Џек, ставете облог, а потоа крупието ќе ви подели две отворени карти. Имајте предвид дека картичките со лицето нагоре се видливи само за примачот. По добивањето на картичките, дилерот ќе добие една карта со лицето нагоре и друга карта со лицето надолу или целата картичка. Дилерот не извлекува втора карта во игрите без дупка додека гејмерите не завршат со играње со рацете. 

Целта на оваа игра е едноставна; Создадете збир на рака што ја победува раката на дилерот без да надмине 21. Играчите можат да изберат да земат уште една карта (погоди), да го завршат својот круг без да земат карта (застанат) или да го удвојат својот облог и да добијат уште една карта (удвојување надолу). Гејмерите исто така можат да ја поделат раката со картички со иста вредност на два или да го предадат својот облог и да ја напуштат играта. 

Што е шпански 21?

Воведен во 1995 година, Spanish 21 е блек џек варијанта создадена и во сопственост на компанија од Колорадо наречена Masque Publishing. Оваа игра се нарекува „Pontoon“, или шпански Блек Џек, во Австралија и Малезија. Како и со традиционалната блек џек игра, крупието добива дупка на шпански 21. Исто така, дилерот може да стои на 17 или да удри на 16, во зависност од местото на онлајн казиното. 

Во меѓувреме, целта останува да се победи раката на дилерот без да пропадне. Природен блек џек или вкупно 21 рака од првите две карти секогаш ја добива играта. Сличностите не завршуваат тука. Шпанскиот блек џек дозволува типични блек џек потези како удирање, расцепување, стоење и удвојување. Видете, тоа не е ништо сосема различно од стандардната блек џек игра.

Која е разликата помеѓу шпански 21 и Блек Џек?

До овој момент, можно е овие две игри со карти да се слични во многу аспекти. Значи, што ги прави толку различни, а сепак слични? Подолу се деталните споредби:

Шпански 21 има поволни правила

Искусните онлајн блек џек играчи знаат дека некои правила можат да ја направат играта поволна за играње. На пример, некои блек џек игри може да доаѓаат со табели за плаќање 3:5 наместо 6,5. Дополнително, некои игри со блек џек може да им овозможат на играчите повторно да ги поделат асовите секој пат кога ќе добијат два кеса. Не е потребна ракетна наука за да се знае дека повторното разделување ја менува играта. 

Spanish 21 има низа правила кои играчите можат да ги искористат за драстично да го намалат работ на куќата. Запомнете, овие правила може да варираат помеѓу новите онлајн казино сајтови. Затоа, не го обвинувајте казиното ако не ги најдете шпанските 21 правила на кои сте навикнати. Подолу се дадени некои шпански 21 правила кои ја прават играта одличен избор во однос на Блек Џек:

Правило бр. 1: „Доцна предавање“

Многу блек џек игри им дозволуваат на играчите да се предадат и да загубат 50% од својот облог. Но, условите за предавање се она што е важно. Во шпанскиот 21, играчите можат да се предадат доцна во играта. Едноставно кажано, играчите можат да се откажат од играта откако дилерот ќе ѕирне за да види дали имаат блек џек. Ова е поповолно отколку да се предадете порано во рундата пред да одлучи дилерот. 

Но, постои улов за правилото „доцна предавање“. Ако раката на дилерот има блек џек, играчите не можат да се предадат бидејќи автоматски ја губат играта. Според искусните блек џек играчи, доцното предавање може да го намали работ на куќата за 0,10%. Иако предноста може да изгледа мала на хартија, можеби тоа е она што ви треба за да ја добиете играта. 

Правило бр. 2: Двојно намалете по разделувањето

Искусните играчи на Блек Џек мора да се сретнале со правилото DDAS (Двојно надолу по поделбата). Тоа буквално значи дека играчите можат да поделат пар асови на две раце и да се удвојат за дополнителна карта. За возврат, играчот сега има две уникатни можности да погоди блек џек и да ја добие исплатата 3:2. 

Удвојувањето по разделбата е суштински арсенал за блек џек играчот бидејќи може да го намали работ на куќата за над 0,13%. Ова е значителна маржа, особено во игра каде што играчите користат оптимална стратегија за да се изедначат. Запомнете, можете исто така да поделите парови како 2-ки, 3-ки, 4-ки и 6-ки. 

Исто така, вреди да се напомене дека шпанскиот 21 им овозможува на играчите повторно да ги поделат асовите. Во традиционалните онлајн игри со блек џек, гејмерите можат да ги поделат само асовите, но не можат повторно да се поделат откако ќе добијат друга кец-картичка. Ова е значаен плус од страна на играчот.

Правило бр. 3: Двојно намалете ги сите картички

Удвојувањето е една од причините зошто Блек Џек содржи еден од најдобрите рабови на куќи во казиното. Но, во типично сценарио, играчите само се удвојуваат на првите две карти. Од друга страна, шпанскиот 21 им дава предност на играчите да се удвојат по кој било број карти. 

Еве еден пример: вашите први две карти се 5 и 2, што ви дава тежок вкупно 7. Бидејќи ова не е добро сценарио, цртате друга карта што се случува да биде 5, со што вашиот тврд вкупен број е 11. На шпански 21, можете да се удвоите со правење друг облог еднаков на вашиот првичен облог. На овој начин, имате двојно поголема сума во играта додека имате добри шанси да ја освоите раката. 

Правило бр. 4: 21 победа на шпански 21

Играчите се врзуваат или притискаат со дилерот во редовните блек џек игри ако двете раце имаат вкупно 21. Но, на шпански 21, секој играч со вкупно 21 го добива кругот автоматски. И да, ова е случај ако дилерот има 21, освен ако тоа не е природно. Зборувајќи за природни, играчот ќе победи во кругот ако двете раце имаат природна 21. 

Правило бр. 5: исплата на бонуси

И на крај, шпанскиот 21 има повеќекратни исплати на бонус за различни вкупни раце од 21. Таквите исплати вклучуваат: 

  • 3:2 за рака со пет карти од 21.
  • 2:1 за рака со шест карти од 21.
  • 3:1 за рака со седум карти од 21.
  • 3:2 за рака 7-7-7 или 8-7-6. Ако рацете ви одговараат, добивате исплата 2:1.

Шпанската 21 палуба без 10-ки

Ова е уште една огромна разлика помеѓу онлајн Блек Џек и шпанскиот 21. Во традиционалниот Блек Џек, картите се делат од палуба со 52 карти. Но, шпанскиот 21 го намалува тој број на 48 откако ќе отстрани четири 10-ки од секоја од шесте или осум шпилови карти.

Значи, дали е добро или лошо да се игра играта без карти со 10 поени? Не ви треба професор по математика да ви каже дека палуба со карти од 10 поени и асови може брзо да предизвика блек џек. Во која било блек џек игра, асовите се бројат како 1 или 11, што ги прави најфлексибилните карти на палубата. Сега, ако добиете кец на десетка и карта од 10 поени, тоа е природно. 

Не играјте шпански 21 ако вашата цел е да победите на природен со уплата 3:2. Помалку 10-ки на палубата автоматски ги намалуваат вашите шанси да удрите природен. За среќа, ова не е единствената споредба помеѓу Блек Џек и Spanish 21.

Споредба на рабовите на куќата

Блек Џек може да се пофали со еден од најниските рабовите на куќата на кое било онлајн казино. Општо познато е дека играта има математичка предност од околу 4,5%. Иако ова е на високо ниво, играчите можат да го намалат на помалку од 0,50% со оптимална стратегија. Само покер варијанти како Deuces Wild и Double Bonus можат да го подобрат овој раб. 

Возбудливо, шпанскиот 21 нуди дури и подобар хаус од традиционалните игри со Блек Џек. Со сите правила погодни за играчите дискутирани погоре и добро изработена стратегија, играчите можат да го намалат работ на куќата на околу 0,40%. Ова значи дека за секои 100 долари што ги обложувате, максимумот што можете да го изгубите е 40 центи ако раката победи.

Но, држете ги вашите коњи. Казиното сè уште има предност дури и ако е 0,40%. Овој куќен раб на крајот ќе ја достигне вашата игра по илјадници облози. Исто така, најверојатно ќе играте со стапка од 5% или 4%, благодарение на погрешните пресметки што ќе ги направите на масата. Значи, ќе треба да бидете остар играч за да уживате во максималната стапка од 0,40%. Исто така, препорачливо е да се игра агресивно порано во играта и да се откажете додека сте уште напред. 

Шпански 21 совети и стратегија

Бидејќи шпанските 21 палуби ја немаат картичката со 10 вредности, важно е да научите кога да правите што во играта. Значи, овој дел ве води низ некои шпански 21 стратегии за намалување на работ на куќата на помалку од 0,40%.

Стратегија бр. 1: Користете графикон за стратегии

Ова е основна стратегија за блек џек ако сакате да преживеете во играта на шпански 21. Бројот на одлуки што играчите ги носат во оваа игра со карти може да биде огромен, особено за зелената рака. Дури и се влошува за обичните играчи на блек џек бидејќи традиционалната стратешка количка нема да промени ништо во шпанскиот 21. 

Подолу се дадени неколку разлики во графиконот за стратегии помеѓу шпанскиот 21 и Блек Џек:

  • Пример 1: Ако долната картичка на дилерот е 5, а вие имате 9, погодете на шпански 21 и двојно надолу во Блек Џек.
  • Пример 2: Ако долната картичка на дилерот е 3, а имате две 6-ки, погодете на шпански 21 и подели во Блек Џек.
  • Пример 3: Ако долната картичка на дилерот е 7, а вие имате мека 17, застанете на шпански 21 и погодете во традиционалниот онлајн Блек Џек. 
  • Пример 4: Ако долната картичка на дилерот е 7, а вие имате 4 или повеќе, погодете на шпански 21 и двојно надолу во Блек Џек.

Многу можни ситуации може да бараат различни потези во овие две игри. Значи, пронајдете соодветна табела за стратегии за шпански 21 за да ги совладате сценаријата. Само Google „Шпанска 21 стратегија за табела“ и ќе добиете повеќе опции. 

Стратегија бр. 2: Научете да играте тврди/меки тотали

Како и со традиционалната блек џек игра, учењето да се игра тешко и меко вкупно може да ги наведне шансите во ваша корист во шпанскиот 21. На пример, секогаш погодувајте кога имате меки вкупно 13 или 14. Исто така, двојно надолу со мек вкупно Од 15 до 18, а крупието има 4, 5 или 6. И на крај, секогаш стојте ако имате мека 19 или повисока.

Во однос на тврдите вкупни збирки, двојно намалете ги тврдите 9 ако дилерот има 6. Можете исто така да ги удвоите тврдите 10 или 11 ако крупието има 2-7 или 2-8. Во меѓувреме, погодете силно 12 и застанете на силно од 13 до тешко 15. И предадете се против кесот на дилерот на тешките 16 и 17. Сите овие потези повторно ќе ве упатат на шпанската стратегија 21. 

Стратегија бр. 3: Барајте игра со најдобри правила

Еден од главните совети за онлајн коцкање е да ги ископате најдобрите наслови, без разлика дали играте блек џек, рулет, слотови и други игри. Работата е дека казината и развивачите на игри може да имаат различни правила на шпански 21. 

Најдоброто шпанско правило 21 што треба да се земе предвид е дилерот да стои на мека 17. Ако го стори тоа, работ на куќата автоматски се намалува за 0,20%. Ако правилата на играта го принудуваат дилерот да погоди со мека 17, удвојувањето не треба да биде нелегално за да се намали работ на куќата за 0,76%. 

Завршни зборови

До овој момент, сигурно веќе сте се одлучиле за играта да се игра помеѓу шпански 21 и Блек Џек онлајн. Шпански 21 е најдобрата игра во однос на правилата погодни за играчите и работ на куќата. 

Сепак, разликата во рабовите на куќата од 0,10% можеби нема да ги принуди некои играчи да ја сменат страната. Покрај тоа, палубите немаат карти со 10 вредности, што ги намалува шансите да се погоди природно. Но, за да го надомести тоа, шпанскиот 21 има бонус исплати за различни раце. Пробајте го!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести