Вести

November 8, 2022

Како да започнете бизнис со онлајн казино и да станете оператор

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Според извештаите, бизнисот со коцкање преку Интернет имаше проценета пазарна вредност од 57 милијарди долари во 2021 година. Експертите, исто така, предвидуваат дека индустријата ќе расте за 11,7% годишно и ќе има просечна вредност од 145,6 милијарди долари до 2030 година. Имајќи ги предвид овие статистики, очигледно е дека онлајн индустријата за коцкање сè уште има простор за вас да започнете онлајн казино од нула. 

Како да започнете бизнис со онлајн казино и да станете оператор

Но, што е потребно за да започнете онлајн казино? Иако можеби ќе ви треба значителен капитал за да започнете, тоа не е ништо комплицирано. Овој водич дискутира за некои суштински барања за започнување ново онлајн казино во 2022 година и пошироко. Подготвени за учење?

Што е онлајн казино?

Пред да поминете низ чекорите за започнување бизнис со казино, од клучно значење е да имате јасно значење на онлајн казиното. Накратко, онлајн казиното е веб-страница на која се сместени сите онлајн казино игри. Ова вклучува слот машини, игри на маса и специјални опции како што се гребење, бинго и Слинго. 

Но, тоа не е сè што прави идеално онлајн казино. Најдобрите веб-локации за обложување исто така вклучуваат казино игри во живо за да им дадат на играчите реално искуство со игри. Овие игри често се пренесуваат во живо од копнени студија со HD/4K квалитет. 

Комплетното онлајн казино треба да има и посветена спортска книшка со шанси за повеќето спортски натпревари како фудбал, кошарка, тенис, рагби, хокеј итн. Ова е вообичаено најдобрите нови онлајн казина овие денови. 

Како да започнете онлајн казино

Има многу размислувања што треба да се направат пред да започнете бизнис со онлајн казино. Овој водич ги разгледува само виталните точки и одлуките што треба да се донесат пред да започнете казино. 

Корисничка веб-страница за казино

Пред да започнете онлајн казино, од клучно значење е да се разбере демографијата на пазарот и што прави онлајн казината да напредуваат на тој пазар. Погледнете што им се допаѓа или не на играчите. Сепак, ова може да бара огромно познавање на потенцијалниот бизнис, што значи дека можеби ќе ви треба мала помош. 

Повеќето играчи би биле среќни да останат на директна, интуитивна и едноставна за навигација веб-страница. Запомнете дека ова е првото нешто што повеќето играчи го гледаат по отворањето на веб-страницата. Затоа, направете го привлечен, модерен и едноставен за употреба дури и за зелени раце. 

Размислете за ова; ниту еден играч на казино не би прескокнал да игра џекпот или слотови на Megaways. Затоа, одлична стратегија е да се прикажат џекпот, мегавеј и јазичиња омилени на веб-страницата. Не заборавајте да вклучите посветени страници за промоции, игри на маса, казино во живо и помош. Полето за пребарување е исто така неопходна карактеристика. 

Изберете провајдер на казино софтвер

Повеќето веб-страници за казино користат модерни програмски јазици како HTML5, JavaScript и CSS. Но, создавањето на еден сам може да биде неуредно и одзема многу време. Дури и ако имате огромно програмско знаење, можеби ќе ви треба тим за да создадете успешна веб-страница за онлајн казино. 

Поради оваа причина, препорачливо е купување на казино надвор од полица од добавувачи на софтвер. Провајдерот на софтвер ќе се стреми да ги исполни сите ваши спецификации и да ја прилагоди веб-локацијата според вашиот бренд. Само наведете ги игрите, начините на плаќање, лиценците и другите барања, а потоа тие ќе ја завршат работата на магарето за вас. 

Но пред избор на провајдер на софтвер, секогаш споредувајте ги цените, бидејќи скапото не е секогаш најдобро. Побарајте препораки од други просперитетни веб-локации за да избегнете преплатување за просечен развивач на веб-страници. И што е најважно, компанијата треба веднаш да одговори на барањата и да понуди закажано одржување на веб-страницата.

Изберете ја вистинската лиценца

Добивање реномирана лиценца е несомнено најпредизвикувачкиот дел од станувањето нов оператор на онлајн казино. Во САД и Обединетото Кралство, на пример, таксите за лиценцирање може да бидат скршени. Добивањето лиценца во некои држави и земји може да биде поголем предизвик затоа што го ограничуваат бројот на дозволи што можат да ги издаваат. 

Добивањето лиценца за далечинско коцкање во ОК може да ви врати до 793.729 фунти годишно. И тоа без да се земат предвид таксите за апликација кои можат да достигнат 90.000 фунти. Во Онтарио, добивањето лиценца AGCO (Комисија за алкохол и коцкање на Онтарио) може да ве чини 100.000 долари годишно. И дури и ако можете да си го дозволите тоа, веројатно нема да го добиете бидејќи законот дозволува само 40 лиценци за онлајн коцкање. Значи, што е следно за вашите соништа за онлајн казино? 

Индустријата за онлајн коцкање е доволно огромна за да ги прими сите. Иако добивањето лиценци во САД, ОК, Онтарио и Шведска може да го зајакне профилот на вашата веб-локација, поевтините и сигурни опции како Curacao e-Gaming и (MGA) Malta Gaming Authority е мудар деловен потег. Курасао нуди единствена лиценца за игри за сите од 10.000 до 20.000 евра. Добијте ја оваа опција пред да ги купите UKGC, AGCO и MGA кога бизнисот е стабилен. 

Интегрирајте реномирани развивачи на игри

Играчите на онлајн казино се прилично барани овие денови. Тие знаат дека игрите од реномирани агрегатори на содржина се понаградни и позабавни. Ова го прави изборот на доверлив софтвер за развој на игри од клучно значење пред да започнете нова страница за онлајн казино. За среќа, има многу реномирани развивачи на игри со договор во вашето казино. 

Ако вашето ново онлајн казино планира да понуди слот машини, што е задолжително, разгледајте ги опциите како NetEnt, Pragmatic Play, Thunderkick, Betsoft, Red Tiger, Big Time Gaming, Microgaming и Yggdrasil. Овие провајдери на софтвер нудат и игри на маса како блек џек, видео покер, бакара и многу повеќе. Исто така, препорачливо е да им се обезбеди на играчите искуство со игра на маса во живо од Evolution, Pragmatic Play, Vivo Gaming и Ezugi. 

Безбедни платежни услуги

Онлајн казино е платформа каде гејмерите користат вистински пари за играње. И ако имаат среќа, можат да освојат значителна сума за повлекување. Затоа нуди доверливи платежни услуги е критичен. Како што можеби веќе знаете, најдобрите веб-страници за коцкање поддржуваат плаќања преку дебитни и кредитни картички, како Visa, MasterCard и American Express. Овие казина поддржуваат и е-паричници како PayPal, Skrill, Neteller, ecoPayz и многу повеќе.

Забележете го и тоа плаќањата со криптовалути добиваат на сила овие денови. Затоа, не пропуштајте шанса да понудите крипто плаќања преку Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Dogecoin и многу повеќе. Овие начини на плаќање имаат значителни предности, како што се брзи брзини на исплата и анонимност, бидејќи нема банка или давател на плаќања за одобрување трансакции.

Но, главните точки на запирање за играчите на казино се брзините на исплата и цената на трансакциите. Сите депозити треба да бидат инстант и бесплатни. Истото важи и за плаќањата преку е-паричник, иако дебитните/кредитните картички и исплатите на банкарските жици може да потраат неколку дена. Страницата со условите и условите на казиното треба да ги наведе лимитите на трансакцијата и периодот на чекање. 

Користете маркетинг стратегии

Штом вашето онлајн казино ќе почне да работи, да имате маркетинг стратегија во преполната индустрија не е опција. Големите онлајн казино брендови како Mansion, 22bet и Betwinner имаат повеќемилионски буџети за рекламирање со ТВ станиците. Други спонзорираат ТВ настани во живо и спортски тимови во ЕПЛ, НБА, Ла Лига, Серија А и многу повеќе. 

Но, разбирливо е дека добивањето маркетинг платформи и спонзорски договори може да биде предизвик за малку познато казино. Затоа бонуси за онлајн казино а наградите се од суштинско значење. Обезбедете бонуси за депозит за натпревар, бонуси без депозит и бесплатни вртења за нови играчи. Од друга страна, дајте им на лојалните играчи бонуси за повторно вчитување, враќање на готовина, ВИП третмани, покани за турнири и многу повеќе. 

Филијалата на маркетингот, исто така, треба да биде високо на распоредот на денот. Индустријата за iGaming има големи казино брендови кои доминираат на најдобрите веб-страници бидејќи нудат сочни зделки на операторите на веб-страниците. Казината обично нудат партнерска веб-страница до 40% од нето трошењето на нивниот упатен играч секој месец. Значи, ако можете да одговарате на оваа стапка, партнерскиот маркетинг е одлична маркетинг стратегија. 

Висококвалитетна поддршка за корисници

Платформите за преглед на онлајн казино како Trustpilot и AskGamblers се полни со играчи кои се жалат на непрофесионална поддршка за казино. Ниту еден играч не би сакал да игра во онлајн казино каде поддршката е непостоечка или бавно реагира. Играчите можат да бидат дури и понемилосрдни со новите онлајн казина кои сакаат да го издлабат својот простор во фазата на iGaming.

Со тоа, најдобрите нови онлајн казина нудат широк спектар на канали за услуги на клиентите. Играчите треба да стигнат до вашиот тим за поддршка преку е-пошта, разговор во живо или телефон. Повеќето играчи претпочитаат разговори во живо бидејќи се достапни 24/7, а одговорите се брзи. Ако е можно, вашето ново казино треба да биде помодерно со нудење поддршка за социјалните медиуми на Twitter, Facebook Messenger или WhatsApp. 

Собери податоци

Податоците се клучни во управувањето со ризикот, бидејќи им помагаат на бизнисите да ги креираат и променат своите краткорочни и долгорочни планови во зависност од вклучените ризици и придобивки. Со други зборови, собирањето на вистинските податоци за коцкање ќе ви помогне да донесете правилни деловни одлуки. На пример, собирајте податоци за тоа како играчите реагираат на вашиот пакет за добредојде, придружните програми или квалитетот на поддршката.

Но, не треба да подготвувате огромна документација, која може да биде огромна. Наместо тоа, договорете добавувач на податоци за коцкање да го направи кревањето тешки работи. Овие добавувачи собираат податоци на одреден начин, а собраните информации треба да бидат релевантни за вашиот бизнис. Тие мора да ви достават јасна документација на одреден распоред. И, се разбира, надоместокот за компанијата треба да биде во рамките на вашиот буџет.

Резиме за тоа како да започнете нов бизнис со онлајн казино

Верувале или не, нема „сиромашна спортска книга или казино“ таму. Тоа е затоа што веб-локациите за коцкање со најлоши резултати паѓаат на страна пред да започнат. Да, толку е конкурентна индустријата за онлајн коцкање. 

Обидете се да избегнете вообичаени грешки како неодржливи барања за обложување, потпирајќи се на стари податоци, недостаток на програми за лојалност и лоши дизајни на веб-страници. Исто така, повеќето казина за стартување забораваат да додадат филтри за да им овозможат на играчите брзо да ги најдат своите омилени игри или добавувачи на софтвер. И уште една работа, грижата за клиентите и банкарството треба да бидат врвни за да ги задржат играчите.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести