Едноставен водич за почетници за блек џек

Блек Џек

2021-05-19

Eddy Cheung

Страсните коцкари секогаш се во потрага по лесни за играње казино игри кои исто така би можеле да им помогнат да добијат готовина. Блек Џек е меѓу нивните најдобри опции. Некои почетници сметаат дека нејзината основна стратегија е поразбирлива од онаа на другите казино игри, како што е baccarat. Првиот чекор за уживање во оваа игра е наоѓање висок ранг онлајн казина*каде можат да ја играат оваа возбудлива игра. Потоа, човек мора да се вооружи со секој клучен детал за тоа.

Едноставен водич за почетници за блек џек

Овој водич може да им помогне на почетниците да го разберат блек џекот и да научат како да победуваат секогаш кога играат и покрај тоа што се неискусни.

Основни Блек Џек Правила

Познавањето на правилата на оваа казино игра е од витално значење. Противник на играчот е дилерот, спротивно на многу онлајн казино игри достапни денес. За да се игра оваа игра потребна е обична палуба со 52 карти, а картите немаат исти поени. На пример, Ацето може да биде еден или единаесет, во зависност од тоа како коцкар избира да го игра. Сите картички за лице доаѓаат со десет поени.

Други правила го вклучуваат следново:

 • Кога почетната вкупна карта на коцкар е 21, тој победува
 • Коцкарите не можат да играат на два асови откако ќе ги поделат
 • Сите играчи мора да започнат со две карти
 • Ако играчот надмине 21 година, дилерот автоматски победува, без оглед на неговата рака
 • Коцкар со две слични карти може да ги подели
 • Учење Блек Џек терминологии

Како што можат да потврдат повеќето почетници, играњето на оваа игра без разбирање на терминологиите на играта може да биде збунувачки. Затоа, мора да се истражат употребените термини и што значат тие. Во спротивно, може да направат погрешен потег поради едноставно недоразбирање. Некои од овие терминологии се:

 • Хит – Земање дополнителна картичка; ова е идеално кога некој има низок резултат
 • Застанете - Одбијте да земете дополнителни картички
 • Сплит - Ова значи поделување на двете карти што ги има во две одвоени раце
 • Предавање - се случува кога коцкар ќе жртвува половина од својот облог и ќе се повлече од кругот
 • Двоен надолу – Се однесува на тоа кога играчот зема дополнителна карта за да го удвои својот облог

Основна стратегија

Коцкарите кои сакаат да ја напуштат сесијата за играње блек џек насмеани, треба да ја совладаат основната стратегија на оваа игра. Постојат многу стратегии на интернет; некој може да ги истражи и да научи како функционираат. Потоа, тие треба да ги знаат картите за делење, а оние не. На коцкарите секогаш им се советува да делат асови и 8, но никогаш десетки.

Совладувањето кога да се удри или да се застане е исто така од суштинско значење. На пример, со вкупно 8, треба да се погоди против картичката на дилерот. Кога раката на дилерот е 2-6, а на играчот е 12-16, стоењето е најдобрата опција.

Останете на ниво на глава

Играњето блек џек како почетник може да биде лесно, но не цело време. Човек може да изгуби повеќе пати отколку што се очекуваше. Во такви случаи, најдоброто нешто што треба да направите е да останете смирени и разумни, без разлика колку работите стануваат тешки. Со текот на времето и повеќе вежбање, на крајот некој ќе почне да победува.

Некои луѓе можеби ќе прашаат: „Но зошто треба да играте блек џек наместо други казино игри?“ Па, оваа казино игра нуди нон-стоп забава. На коцкарите им треба повеќе вештина отколку среќа за да победат. Учењето е без напор. Плус, има безброј варијации на блек џек достапни на интернет.

Најнови вести

Топ 3 добредојдени понуди за прв депозит во нови казина за корисници на виза картички
2023-09-06

Топ 3 добредојдени понуди за прв депозит во нови казина за корисници на виза картички

Вести