Покер

October 2, 2021

4-те најголеми американски онлајн покер играчи на годината за 2020 година

Chloe O'Sullivan
WriterChloe O'SullivanWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

2020 година го предизвика светот на многу начини, но една работа остана константна. Покер продолжи.

4-те најголеми американски онлајн покер играчи на годината за 2020 година

Како што напредуваше 2020 година, пандемијата стави крај на турнирите во живо во повеќето делови на светот, и одеднаш онлајн покер стана најголемата игра во (било кој) град. Фановите на покер останаа залепени за нивните екрани додека некои од највештите и најкултурните играчи во светот ги подигнаа влоговите и ја зголемија играта што ја сакаат.

Некои стари гардисти и некои нови - еве ги 4-те најголеми американски играчи од 2020 година.

Џастин Бономо - Америка

Џастин Бономо се најави во светот на покерот на 16-годишна возраст, а на 21-годишна возраст, стана најмладиот играч што учествувал на телевизиската завршна маса кога учествувал на Европската покер турнеја Француски опен во Довил, Франција. Во јуни 2020 година, Бономо зеде дома 1.775.000 долари и стана првиот играч што освоил три титули во SHRB. Сега втор на листата со пари на сите времиња за добивки од турнири во живо, овој искрен покер идол е веројатен кандидат за играч на годината со глобален покер индекс.

Алекс Фоксен - Америка

Алекс Фоксен ја започна својата кариера во покер со победа на првиот настан во Светската серија на покер во кој учествуваше на 21-годишна возраст. Тој сериозно почна да игра само две години подоцна, преминувајќи од онлајн во игра во живо во 2016 година. Фоксен ја заврши 2019 година со висока нота победувајќи Тоби Џојс на светската турнеја покер (WPT) Five Diamond World Poker Classic за ден на исплата од 1,7 милиони долари и неговата прва WPT титула. Формата на Фоксен продолжи: 2020 година исто така заврши во победнички стил за 29-годишната девојка од Колд Спринг Харбор, Њујорк. Тој ги уништи последните настани за време на викендот - во тело - во Wynn покер соба во Лас Вегас во декември. Освојување на една и завршување на второпласираниот два пати (додека носи маска!) го направи неприкосновена ѕвезда на тридневниот, реален настан.

Даниел Негреану - Америка

Со нето вредност од околу 42 милиони долари, нема сомневање дека „Кид покер“ е еден од најпознатите покер играчи во светот. Легендарната способност на канадскиот професионалец да ги чита своите противници и да го приспособи својот стил на игра е една од причините поради која тој е единствениот што има преземено нараквици од светската серија во Австралија, Европа и Лас Вегас заедно.

Негреану влезе во Куќата на славните во 2014 година, каде што започна долготрајна расправија со колегата професионален Даг Полк. Во 2020 година, Негреану јавно ја прифати поканата на Полк за натпревар со незадоволство со високи влогови, согласувајќи се да плати 200 долари/400 долари за најмалку 12.500 раце. Игрите започнаа со сесија во живо на 4 ноември, а остатокот од предизвикот моментално се спушта на интернет во моментот на пишување.

Фил Ајви - Америка

Долгогодишен професионалец во покер со проценети 30 милиони долари во живо победи на турнирите, Фил Ајви остана во играта во 2020 година играјќи покер онлајн, додавајќи на неговите проценети повеќе од 20 милиони долари онлајн добивки и потсетувајќи ги фановите дека може да успее на која било сцена.

Тој вкуси сладок успех од 1,4 милиони долари, што вклучуваше победа и второпласирана позиција на два настани од 50.000 долари во Сочи, Русија. Честопати познат како „Тајгер Вудс на покерот“, 44-годишниот роден во Риверсајд, Калифорнија, сега го нарекува Лас Вегас дома и некои го сметаат за најдобар конкурент во историјата на покерот (прилично признание). Ајви е познат по тоа што ја одржува својата ладнокрвност кога работите стануваат груби, а се вели дека неговиот извонреден капацитет за самоконтрола ги заплашува другите играчи.

Најнови вести

Wizard Games објави нов плашлив наслов Treasures of the Count
2023-10-26

Wizard Games објави нов плашлив наслов Treasures of the Count

Вести