2 неверојатни покер раце во филмови што не сте ги слушнале досега

Покер

2021-09-08

Eddy Cheung

Апсолутни класици од филмовите. Тие ги создаваат и создаваат најромантичните идеи за покер и додека обично не се многу невистинити за тоа како всушност изгледал добар покер. Еве три одлични блефи од покер на големиот екран.

2 неверојатни покер раце во филмови што не сте ги слушнале досега

Rounders - The Classic (1998)

Rounders, во режија на Џон Дал, е кралскиот флеш на покер филмовите и го обожаваат покерот и обожавателите ширум светот. Не е нужно ремек-дело пофалено од критиката, но секако е „култна класика“. Играта е прецизно прикажана во текот на филмот преку неговата неверојатно талентирана актерска екипа и приказна за грицкање нокти.

Во првиот натпревар на Rounders, гледаме дека Мајк ги разделува картите на секој играч. Гледа дека има ас и девет клубови и собра 500 долари. Двајцата други играчи се преклопуваат, оставајќи го Мајк против Теди КГБ, мафијаш. Очигледно е дека Теди не го турка, бидејќи одвојува време за да јаде колаче за време на играта. Иако изгледа дека Мајк мисли дека му поставува стапица на Теди, всушност е обратно. Теди се јавува, а Мајк ја дели картичката што му треба на Теди за флешот што Мајк мисли дека го има, додека Мајк всушност има полна куќа. Кога Теди ќе собере за 15.000 долари, Мајк одвојува момент, а потоа открива дека не мисли дека Теди ги има потребните лопати за флеш, и дека блефирањето на Теди (што е лош покер бонтон, но веројатно не е нешто за што тие се загрижени во игра со мафијаши).

Но, Теди целосно ја превртува играта кога го совпаѓа облогот на Мајк и открива дека нема лопати, туку пар асови, победувајќи ја целосната куќа на Мајк од три деветки и два кеса со три асови и пар деветки.

Оваа сцена веднаш го привлекува вашето внимание, бидејќи ги истакнува не само различните видови на вештини кои се користат во играњето покер, како на пример да знаете кога да играте со личноста и кога да играте карти, туку и дека без разлика како играте, понекогаш среќата е само не на ваша страна. Покерот можеби е игра на вештина, но тоа е на второ место по покер како игра на среќа!

Casino Royale Final Hand (2006)

Последната рака на Казино Ројал во Црна Гора помеѓу 5-те последни раце седнати на масата е класичен случај кога режисерот ја нагласува драмата над реалноста.

На сериозна покер маса оваа рака никогаш немаше да се расплетува на овој начин. Крајниот повик на Даниел Крег (Џејмс Бонд) на претходните 4 ал-ин беше ниска прилагодена комбинација која практично создаде нерамномерно директно рамниште со претходните и постепено подобри полни куќи кои беа свртени пред него.

Значењето на оваа сцена е неверојатна поради акцентот на Џејмс Бонд кој ја избира изјавата на Ле-Шифр… Око што крвари. Тоа е малку подарување ако треба да бидете покер играч од светска класа.

Она што ја прави оваа рака позната и една од најдобрите на екранот на сите времиња е огромната драма на сето тоа и погрешното претставување на „лошиот бит“ на Даниел Крег како пример за елитно играње покер.

Вистинските покер играчи таму ја препознаваат вистината!

Најнови вести

Wazdan воведува есен со нова промоција на Mystery Fall Network
2023-09-15

Wazdan воведува есен со нова промоција на Mystery Fall Network

Вести