Комплетен водич за играње онлајн покер турнири

Покер

2022-01-10

Ethan Tremblay

Сакате да се приклучите на светот на онлајн покер турнирите? Ова е одлична почетна точка. Се одликува со бројни информации за тоа како да започнете летечки почеток со врвната стратегија за турнири во покер. Оваа статија ги опфаќа и главните типови на турнири во покер преку Интернет со профитабилни приноси.

Комплетен водич за играње онлајн покер турнири

Што е онлајн покер турнир?

Покер турнир е настан каде обложувачите плаќаат мала влезна такса за да се натпреваруваат за главната награда. Играчите добиваат одредена сума на чипови за играње по плаќањето на влезната такса. И ако ги загубат сите чипови пред да заврши турнирот, тие ќе бидат елиминирани од конкуренцијата.

Како што се очекуваше, исплатите зависат од севкупниот пласман на играчот на крајот од настанот. На пример, најдобриот играч може да добие 40% или 50% од вкупниот награден фонд, а остатокот ќе биде поделен на позициите од 2 до 10. Значи, колку повисоко завршите на турнирот, толку повеќе пари.

Различни видови на покер турнири

Кои се категориите на покер турнири достапни на најдобрите онлајн казина? Очигледно многу! Но, подолу се главните:

Нокаут награда: Оваа игра на турнири во покер е пријатна за играње, бидејќи има бонус за награда за играч кој нокаутира друг играч. Наградата се доделува веднаш и може да биде од 20% до 50% од купувањето на секој гејмер.

Седни и оди: Sit and go или SNG, како што е популарно познато, е турнир што започнува откако ќе се приклучат потребниот број гејмери. Едноставно најдете маса и почнете да играте веднаш штом масата е полна.

Ребај турнири: Како што беше кажано претходно, повеќето покер турнири ги исфрлаат играчите без преостанати чипови. Но, во оваа варијанта, гејмерите можат да „откупат“ повеќе чипови, но за однапред дефиниран период. Ова може да биде во текот на првите часа или два од турнирот.

Замрзнати надвор: Ова е сосема спротивно од рибај турнирите. Во оваа игра, играчите се замрзнати од настанот штом им истечат чиповите.

Турбо/брзински турнири: Ако сте по брз турнир во покер, еве еден за вас. Овој настан се карактеризира со побрзо зголемување на нивото на обложување, принудувајќи ги гејмерите да играат повеќе раце.

Престрелки: Последен, но не мора најмалку покер турнир таму е „престрелка“. Во овој случај, гејмерот мора да ги подигне сите противници на маса за да продолжи на следната табела.

Совети за победа на онлајн покер турнири

Искрено, не постои предефинирана стратегија за онлајн покер што гарантира брз поврат. Трикот е да научите повеќе системи и постојано да се прилагодувате според играта. Сепак, некои основни сè уште можат да ни се најдат. На пример, секогаш започнувајте настани со ниски влогови за да совладате како функционираат работите и соодветно да ги приспособите вашите стратегии.

Исто така, погрижете се да одвоите доволно време за играње на турнирите во покер наведени погоре. На повеќето онлајн покер турнири им треба цел ден за да се завршат, иако на некои им требаат неколку часа. Затоа, одвојте доволно време за играње пред да купите онлајн покер чипови.

Најкритичната стратегија на турнирот во покер е да се избегне блефирање поголемиот дел од времето. Како почетник, разбирливо е дека можеби ќе сакате да ги одредите вашите противници и да направите пресметани потези. Но, иако ова е витална компонента на играњето покер, блефирањето е подобро да им се остави на професионалците. Зошто? Искусните играчи на покер дефинитивно ќе го повикаат вашиот блеф.

Заклучок

Сега треба да бидете подготвени да учествувате на кој било онлајн покер турнир што ќе ви се појави. Само изберете оној што ви одговара од горната листа и применете стратегија за турнир во покер за да имате шанса. Запомнете, турнирите во онлајн казино може да сметаат за чистење на вашите барања за бонус.

Најнови вести

Прагматичното играње открива голем пад на бас врз основа на нејзината популарна серија на слотови
2023-09-28

Прагматичното играње открива голем пад на бас врз основа на нејзината популарна серија на слотови

Вести