RSI, Play'n GO и LeoVegas AB Set Eyes On Ontario

Новости

2022-05-09

Кога Онтарио почна да издава лиценци за онлајн казина, страници за обложување и добавувачи на софтвер за казино, беше очигледно дека новиот пазар ќе биде следната дестинација за многу брендови за коцкање. Пазарот не е официјално отворен, но неколку оператори и добавувачи на софтвер iGaming веќе ги добија своите лиценци од Комисијата за алкохол и игри на Онтарио (AGCO). Најновите приматели на лиценцата AGCO ги вклучуваат Rush Street Interactive, Play'n GO и LeoVegas AB.

RSI, Play'n GO и LeoVegas AB Set Eyes On Ontario

Rush Street Interactive (RSI)

Лидерите на пазарот во спортско обложување и онлајн казина, Rush Street Interactive, објави дека добила соодветна лиценца од AGCO и е подготвена да ја преземе сцената со онлајн коцкање во Онтарио. Извршниот директор на фирмата Рикард Шварц рече дека преселбата на овој нов пазар е пресвртница за компанијата. Тој, исто така, ја потврди посветеноста на RSI да нуди услуги за коцкање на регулирани пазари каде што компанијата плаќа даноци на локалните власти.

Играчите од канадската провинција ќе можат да се обложуваат на пазарите за спортско обложување и нивните омилени казино игри на BetRiver.ca. Оваа платформа ќе има уникатни опции за обложување и многу најнови нови онлајн казино игри. Bet River исто така ќе понуди брзи исплати и одлична поддршка за корисниците. Играчите можат да го очекуваат истото возбудување и искуство што го нудат RushBet.co и PlaySugarHouse.com и другите RSI платформи.

Play'n GO

шведски развивачи на софтвер за казино Play'n GO се исто така на списокот на неодамна лиценцирани компании од AGCO. Компанијата неодамна потврди дека ја добила лиценцата за добавувач на Онтарио, па таа ќе биде целосно достапна за партнерство со локалните оператори откако пазарот официјално ќе биде отворен. Play'n GO е познато име познато по своите висококвалитетни слотови, вклучително и Book of Dead, голем слот за џекпот и Reactoonz, омилен меѓу високите ролки.

Главниот комерцијален директор на компанијата, Магнус Олсон, исто така се осврна на регулираните пазари и ја повтори важноста на регулираните пазари на iGaming. Влезот на пазарот во Онтарио е дел од поголемата „стратегија за влез во Северна Америка“ на Play 'n GO. Компанијата, исто така, има планови наскоро да се впушти во одредени јурисдикции во САД.

ЛеоВегас АБ

Со седиште во Шведска ЛеоВегас АБ не остана зад себе. Компанијата исто така објави дека AGCO целосно ја лиценцира да ги нуди своите услуги на пазарот во Онтарио. Компанијата е позната по своите иновативни мобилни казино игри, онлајн казино игри и спортски книги. Интересно е што тој е третиот најпопуларен бренд на онлајн казино на канадскиот пазар. Компанијата понатаму изјави дека ќе ги нуди своите услуги под домени брендирани од RoyalPanda и LeoVegas.

Пазарот во Онтарио не е нов за LeoVegas бидејќи моментално е извор на 13% од неговите вкупни приходи. Сега кога ова е ново регулиран пазар, се очекува LeoVegas дополнително да го прошири своето присуство за да го задржи својот удел на пазарот во канадската провинција.

Оператор застој

Застој на операторот имаше до 4 април кога ќе се отвори регулираниот пазар. AGCO ги предупреди операторите кои сè уште работат со операции дека ризикуваат да им биде одбиена регистрацијата доколку не престанат со работа.

Најнови вести

Betfred во иднина ќе лансира IGT Play Sports-Powered Sportsbook
2023-03-21

Betfred во иднина ќе лансира IGT Play Sports-Powered Sportsbook

Новости