Evoplay ја поддржува Украина среде рускиот напад

Новости

2022-05-05

Evoplay е водечка на пазарот iGaming компанија. Го подигнува корисничкото искуство и воведува нова публика во iGaming со користење на револуционерна игра, размислување пред мобилниот телефон и врвен дизајн. Тие имаат производи кои добро функционираат за луѓе кои веќеиграјте во онлајн казинаи за оние кои штотуку започнуваат со iGaming затоа што користат флексибилен, кориснички-центриран пристап за креирање игри.

Evoplay ја поддржува Украина среде рускиот напад

Evoplay ја осудува руската инвазија

Ова водечки Студио за развој на iGaming е меѓу многу други компании кои ја осудуваат руската инвазија на Украина. Овие напади ја оставија земјата во ужасна состојба. Од почетокот на конфликтот, повеќе од два и пол милиони луѓе беа принудени да ги напуштат своите домови. 

Како резултат на овие злосторства, моментално е најголемата бегалска криза во Европа во модерната историја. И се додека не постои експлицитен мировен договор, овие бројки веројатно ќе продолжат да растат.

Операциите ќе продолжат во Украина

И покрај предизвикувачката економска клима, корпорацијата ги продолжува своите активности во земјата. Украина добил финансиска помош од компанијата. 

Градот Лавов беше избран како нова локација за водечки провајдер на софтвер. Се наоѓа во близина на полската граница. Но, руските воздушни напади врз воените инсталации во областа неодамна го ставија градот на ќор-сокак.

Поради гранатирање веќе се изгубени човечки животи. Сепак, Evoplay останува цврсто посветен на Украина како нејзина примарна деловна локација.

Извршниот директор на Украина останува на позицијата

Иван Кравчук, извршниот директор на компанијата, е еден од многуте лидери во украинската индустрија кои одлучија да останат на своето место. Како одговор на руската агресија, партнерските мрежи, развивачите на софтвер и добавувачите на казина се здружија. Тие продолжуваат да придонесуваат финансиски, лично, па дури и со земање оружје за да ја одржат својата земја во функција. 

Evoplay прави се што може за да им помогне на луѓето во Украина кои имаат потреба. Од друга страна, многу индустриски титани ја напуштија Русија, но оние што првично работеа во Украина останаа во земјата. Тие вклучуваат Bet365, Parimatch и Clarion Gaming. Вториот одби да се занимава со корпорации од нацијата која освојува, Русија.

Вработените со седиште во Украина може да бидат преместени

Во овој момент, корпорацијата сака да биде сигурна дека има подготовки за итни случаи за своите вработени во Украина. Рускиот упад го наруши редовното деловно работење на Evoplay. На почетокот на нападите кон крајот на февруари, Evoplay брзо реагираше. Откако компанијата побара од своите вработени да се преселат на Кипар, 15% од работната сила на компанијата се пресели таму.

Европска експанзија

Софтверската компанија спроведува стратегија да ги прошири своите операции во Европа и исто така да го зголеми темпото на производство на игри. Затоа, Evoplay ќе може да им помогне на своите вработени да мигрираат на Кипар. Многу вработени во фирмата iGaming се обврзаа да помогнат со хуманитарна помош. Многу западни земји се под притисок да примат бегалци кои бегаат од конфликти кои брзо се шират. Ова ќе биде голема помош.

Сумирање

Evoplay, исто така, има намера да ги искористи сите свои ресурси за да помогне во редомување на својот украински персонал. Тие веруваат дека тоа е најмалку што би можеле да направат во овој ужасен период во историјата за да ги поддржат пошироките потреби на Украина. За таа цел, тие ветуваат дека ќе направат се што можат за да помогнат во хуманитарните напори на терен.

Најнови вести

Рачката за спортско обложување во Делавер надмина 8,5 милиони долари
2023-03-28

Рачката за спортско обложување во Делавер надмина 8,5 милиони долари

Новости