Силен раст на италијанскиот пазар за игри на игри

Новости

2022-04-18

Јануари беше бавен месец за iGaming индустријата. Сепак, Италија успеа да остане силна со само мало намалување на приходите од игри. Ова е добра вест за италијанските казина и за онлајн коцкарите и покрај одредено сезонско забавување.

Силен раст на италијанскиот пазар за игри на игри

Тоа беше период на предизвици за Италија, и со правни и со коцкање на црниот пазар активност во пораст. Но, доволно изненадувачки, и покрај овие извештаи за зголемени нелегални обложувалници низ целата земја, сè уште има некои импресивни перформанси на пазарот на iGaming во изминатите 12 месеци. Јануари забележа најголем приход за овој сегмент во последните осум месеци, со вкупен промет кој достигна 324 милиони евра (358 милиони долари).

Нема знаци на забавување

Италијанскиот пазар на игри е на позитивна траекторија, а бруто приходите од игри (GGR) во јануари им го даваат најголемиот дел од нивниот успех. Со вкупните приходи од онлајн казина кои достигнаа 171 милиони евра (188,8 милиони долари), ова е зголемено за 5% во однос на минатата година.

Декемврискиот приход од iGaming од 165 милиони евра (182 милиони долари) го надмина минатогодишниот рекорд за речиси двојно. Ова покажува дека внесувањето на iGaming на италијанскиот пазар за игри е значаен развој.

Италијанскиот iGaming пазар можеби забележа пад на приходите од 3,3% од јануари 2021 година, но онлајн казина произведе одлични бројки во првиот месец од оваа година. Изгледа дека нивниот успех можеби помогна да се одржат работите за сите други форми на коцкање.

Намалување на привлечноста на покерот

Многу играчи уживаат во играњето покер на врвната страница во земјата, но неодамнешниот пад забележа пад на неговата вредност. Со приходи од онлајн турнири од 11,4 милиони евра (12,6 милиони долари) во јануари и заработка од готовина од 7,5 милиони евра (8,28 милиони долари), тоа е многу помалку од пред една година.

Онлајн покер беше омилена забава за многу луѓе за време на пандемијата COVID-19. Но, штом стана помалку опасно да се излегува наоколу, играчите го свртеа своето внимание кон копнените казино игри.

На глобалниот покер пазар доминираат три компании, а PokerStars држи речиси 10% од просторот. Snaitech (придвижуван од Playtech) доаѓа со 8,8%, веднаш следен од Sisal, кој моментално има 7,9%. Бидејќи Flutter Entertainment планира да го купи Sisal за да го зголеми својот удел во оваа индустрија, ќе биде интересно да се види како тоа ќе излезе.

Од јануари 2022 година, PokerStars контролираше 42,74% од игрите во кеш и нешто повеќе од половина од онлајн турнирите.

Онлајн бинго индустријата расте со брзо темпо. Имаше вредност од 6,1 милиони евра (6,7 милиони долари) во јануари и наскоро може да вреди многу повеќе ако се намали бројот на копнени сали.

Измешана слика се појавува од спортското обложување

На Италијанско спортско обложување пазарот продолжи да расте од декември минатата година. Глобалната стапка на раст во јануари (и на мало и на интернет) изнесуваше 211 милиони евра (233 милиони долари). Сепак, ова е 46,9% помалку од она што беше во претходниот дел од 2021 година.

Растот на онлајн спортското обложување е импресивен, имајќи предвид дека достигна 128,8 милиони евра (142,3 милиони долари) во GGR во јануари. Иако е за 10,3% помалку од минатогодишниот приход од 143,6 милиони евра (158,6 милиони долари).

Една компанија која во последно време го бранува овој простор е Snai. Благодарение на нивната успешна понуда за меѓународна лиценца, тие успеаја да преземат контрола од 13,7%. Следни највисоки оператори се од Сисал со 13,3%, а веднаш зад нив се Eurobet, PlanetWin365 и Bet365 по 10%.

Со сè повеќе Италијанци кои се свртуваат кон iGaming, јасно е дека индустријата е тука да остане.

Најнови вести

Betfred во иднина ќе лансира IGT Play Sports-Powered Sportsbook
2023-03-21

Betfred во иднина ќе лансира IGT Play Sports-Powered Sportsbook

Новости