Како да дадете бакшиш во казина - и во живо и онлајн

Новости

2021-10-22

Katrin Becker

Можеби сте навикнати да давате бакшиш на таксисти, луѓе кои работат зад бар, келнери и келнерки, но дали обично ги бакшиширате вработените во казино?

Како да дадете бакшиш во казина - и во живо и онлајн

Бакшишот во казината главно ќе се одредува според локацијата. Затоа го разделивме на одредени земји.

Еве како етикетата за бакшиш варира низ целиот свет:

Соединетите Американски Држави - САД

Да! Мора да имате бакшиш во САД.

Советите за готовина се крал! Сепак, постојат и различни начини за бакшиш на дилерите, што може да вклучи ставање посебен облог за нив на маса. Начинот на кој го правите ова може да зависи од тоа каде играте, па ако се сомневате, прашајте го продавачот!

Славните нации на Австралија и Нов Зеланд

Австралија & Нов Зеланд имаат некои многу гладни коцкари. Обожаваат спортско обложување, странично обложување и секако и казина во живо и онлајн. Коцкарската индустрија мораше да се прилагоди на променливата законитост, но некои работи остануваат цврсти - а една од нив е бакшишот.

Бакшишот е исклучително редок и дефинитивно не се очекува.

Ако одлучите да оставите бакшиш, некои ќе ги израдувате многу!

Европа и Обединетото Кралство

Коцкањето и одењето во казина долго време се карактеристика на Обединето Кралство општеството, но бакшишот во казина е всушност незаконски до релативно неодамна. Затоа, иако сега е легално бидејќи законот се смени, долготрајниот културен мамурлак резултираше во средина без бакшиш.

Европа има слични очекувања. Во земји како Франција, Холандија, и Германија, генерално е повообичаено луѓето да даваат бакшиш. Иако не е тешко правило, општо прифатено е дека не треба да давате бакшиш повеќе од 5% во овие земји. Постои социјална стигма да бидеш сфатен како малку покажување.

Монако - богатите игралишта во Европа

Иако Монако е технички дел од Европа, таа е сопствена коцкарска Мека. Правилата што важат за остатокот од Европа едноставно не изгледаат како дел од културата на Монако. Сцената на казиното во Монако е толку раскошна што посетителите плаќаат влезница за повеќето казина - па дури и ако посетувате познати места како казината во Монте Карло и соби за коцкање со голема брзина, не се очекува да дадете бакшиш.

Всушност, вработените во казиното овде се платени неверојатно добро и се претпочита да ги трошите вашите тешко заработени готовина на масите во казиното наместо да ги чувате за бакшиш. Едноставно уживајте во вашето време и воопшто не грижете се дека ќе ве осудат ако не давате бакшиш.

Бакшиш во онлајн казина

Со подемот на онлајн казино игри, се доведува во прашање дали бакшишот е во мода или не. Во некои онлајн казина незаконски е да се дава бакшиш, а во други не се очекува. Меѓутоа, во новото онлајн казино или во казино кое нуди игри во живо, можно е да им дадете бакшиш на вашите дилери.

Ако играте игра како онлајн покер и вашиот дилер се потрудил да го направи вашето време исклучително, секогаш е добра идеја да проверите дали ви е дозволено да му давате бакшиш.

Најнови вести

Рачката за спортско обложување во Делавер надмина 8,5 милиони долари
2023-03-28

Рачката за спортско обложување во Делавер надмина 8,5 милиони долари

Новости