Зошто коцкањето во казино со криптовалути превзема

Новости

2022-02-05

Ethan Tremblay

Нема сомнение дека криптовалутите стануваат популарни на сцената на онлајн коцкањето. Многу играчи се одлучуваат за оваа алтернативна валута, додека операторите исто така ја користат за да ги задоволат барањата на љубителите на коцкање во казино. Криптовалутата е популарна и кај двете нови казина и домашните имиња кои постојат со години.

Зошто коцкањето во казино со криптовалути превзема

Што се криптовалути?

За почеток, криптовалутите, популарно познати како крипто, се виртуелни или дигитални валути чии трансакции се обезбедени со криптографија. За разлика од фиат валутите, крипто нема централно регулаторно тело. Наместо тоа, трансакциите се олеснети од peer-to-peer мрежа. Примери на криптоси вклучуваат биткоин, лајткоин, биткоин кеш и етериум, само да споменеме неколку.

Според сите индикации, криптовалутата ќе биде катализатор во индустријата за онлајн казино. Се повеќе играчи ќе се одлучат за крипто наместо фиат валути во 2022 година. Но, зошто се случува ова?

Па, постојат неколку причини зошто коцкарите се префрлаат на криптовалути.

Криптовалутата го олеснува анонимното коцкање

Најголемата предност на криптовалутите како што се биткоинот и етереум е анонимноста. Многу играчи сакаат да ја задржат својата коцкарска активност приватна. Уште повеќе, во некои земји, коцкањето е нелегално, а користењето фиат валути може да ги доведе играчите во неволја. Во такви случаи, криптовалутите се доволни бидејќи коцкарите можат да депонираат и повлекуваат без да откриваат лични податоци или идентитет. Освен тоа, нема мешање од финансиски институции или влади бидејќи сите трансакции се преку P2P мрежа.

Свифт трансакции

Играчите секогаш сакаат да влезат во играта веднаш штом ќе депонираат средства. Но, во многу случаи, особено со фиат валута, тоа не е можно бидејќи банките и финансиските институции ќе мора да спроведат процеси на KYC и верификација пред да ја одобрат трансакцијата. Токму овие бирократии ги прават депозитите и повлекувањата на фиат валути подолги. Сепак, нема такви бирократии со криптовалути, па коцкарите можат да очекуваат средствата побрзо да стигнат до нивните сметки. Во повеќето случаи, крипто депозитите и повлекувањата се моментални.

Ниски трансакциски трошоци

Друга причина зошто коцкарите се префрлаат на крипто коцкање се достапните трансакциски трошоци. Трансакциите со биткоин и другите крипто трансакции се генерално пониски од 2% до 3% што ги наплатуваат кредитните картички и е-паричниците. Како што споменавме порано, нема финансиски институции или други посредници во крипто трансакциите. Овие институции се таму за да заработат пари, и затоа наметнуваат големи давачки за депонирање и повлекување пари. Сепак, крипто-трансакции се на peer-to-peer мрежи со што стапките на трансакциите се пониски.

Безбедни трансакции

Коцкарите исто така се собираат во крипто казина поради безбедноста на крипто трансакциите. Создавањето и преносот на криптоси, вклучувајќи го и биткоинот, се контролирани со криптографија. Биткоинот, исто така, користи блокчејн како дистрибуирана технологија на книга. Во онлајн сцената на коцкање синоним за измама, крипто е навистина решение.

Завиткување

Горенаведените се причините зошто криптовалутите стануваат популарни меѓу коцкарите. Покрај тоа, постојат специфични крипто казино игри кои привлекуваат повисоки RTP. За оние кои сакаат да се коцкаат анонимно и да вршат трансакции неверојатно брзо и безбедно, крипто коцкањето е вистинскиот начин. Освен тоа, биткоин казина и други казино сајтови кои прифаќаат крипто имаат ексклузивни промоции прилагодени за коцкари.

Најнови вести

Рачката за спортско обложување во Делавер надмина 8,5 милиони долари
2023-03-28

Рачката за спортско обложување во Делавер надмина 8,5 милиони долари

Новости