Целосен водич и стратегии за мини рулет

Игри

2023-01-24

Benard Maumo

Рулет е класична игра на маса, измислена од Блез Паскал во 17 век. Од овој изум, играта еволуираше во нови и возбудливи варијанти, иако повеќето играчи ги знаат само француските, европските и американските верзии.

Целосен водич и стратегии за мини рулет

Денес, можете да играте Mini Roulette, за кој Playtech беше пионер во 2006 година. Иако играњето на оваа игра може да изгледа чудно на почетокот, ќе уживате во неговата едноставна и директна природа со текот на времето. Затоа, продолжете да читате за да дознаете сè за мини рулет пред да ја играте оваа верзија на рулет со модерен стил. 

Што е мини рулет онлајн?

Како што навестува името, Mini Roulette е помала верзија на рулет играта. Наместо рулетот да има 38 или 37 џебови како американската и европската верзија, Мини рулетот има само 13 нумерирани и обоени делови. Тркалото има 1 до 12 нумерирани области и еден зелен нулти џеб. Ова го прави Mini Roulette одличен избор за играње на нов мобилни казино апликации

Како да се игра онлајн мини рулет

Не би требало да имате никаков проблем да играте мини рулет ако веќе имате основни познавања од оваа класична игра на маса. Оваа игра функционира исто како традиционалните игри со рулет, каде што ставате облог, а потоа дилерот се јавува пред да ја фрли топката. Гејмерите можат да предвидат дека топката ќе застане на одреден број, боја или комбинација од броеви. На пример, можете да се обложите на топката да застане на непарен број или црн џеб. Тоа е толку лесно!

Коефициенти на мини рулет и исплата

Како што се очекуваше, Мини рулет има помалку облози од стандардните игри со рулет, иако достапните облози треба да ги задоволат вашите потреби. Исто така, исплатите за различни категории на облози може да се разликуваат од оние за американските, француските и европските игри.

Значи, без понатамошно одложување, еве ги облозите за мини рулет и нивните исплати:

 • Пари и пари како црвено/црно, непарно/парно и високо/ниско: 1:1
 • Облози на колони: 2:1
 • Облози од агол: 2:1
 • Редови/улици: 3:1
 • Поделби: 5:1
 • Облози со еден број: 11:1

Во меѓувреме, повеќето од вас би очекувале поставувањето на помалите тркала да и даде на играта долна предност. Но, тоа е токму спротивното, со мини рулет со повисок раб на куќата од 7,69%. Работата е што шансите топката да застане на зелениот џеб, што ја фаворизира куќата, се три пати поголеми отколку на обично тркало. За жал, ова и дава на играта многу пониска враќање на играчот (RTP).

Правилото La Partage е спасител

Соочувањето со работ на куќата од 7,69% може да ви предизвика морници на 'рбетот. Но, не грижете се бидејќи оваа верзија на рулет го користи правилото La Partage, кое е познато меѓу играчите на француски рулет. Со ова правило, казиното ќе врати половина од вашите облози со парни пари кога топката ќе слета во нулта џеб. Ова ја намалува предноста на овие облози на околу 1,35%. Куќниот раб е уште помал, со верзијата на Playtech на 3,85%.

Причини за играње мини рулет

Ако барате убедливи причини да играте на ова мало рулет, еве неколку од нив:

Едноставно и забавно

Мини рулет онлајн е веројатно наједноставната верзија на играта. Играта има само 13 џебови, што значи дека не треба да се занимавате со долга листа на облози за рулет. Таблата за рулет со многу облози може да биде збунувачка, особено за играчите на рулет за прв пат. Затоа, играјте ја оваа лесна за учење игра пред да ги испробате покомплицираните верзии.

Мобилни-пријателски рулет игра

Ако сакаш играње нови онлајн казино игри на вашиот паметен телефон или таблет, треба да пробате Мини рулет. Помалиот распоред и дизајн на играта ќе се чувствуваат удобно на екранот на вашиот мобилен телефон. Репродукцијата на американска, француска или европска верзија на вашиот телефон може да се чувствува пренатрупано, особено со варијантите на дилер во живо. 

Lower House Edge од американската верзија

За да бидат успешни во онлајн коцкањето, играчите мора внимателно да ги одберат игрите со најнискиот раб. Иако францускиот и европскиот рулет нудат пониска предност од верзијата Mini, играта сепак ја надминува американската варијанта. Пријателското правило La Partage гарантира дека ќе се соочите со предност на долниот дом со облозите со парни пари. 

Причини да не играте мини рулет

Мини рулет не е совршена игра со рулет во секој случај. Подолу се дадени неколку цврсти причини да ја прескокнете оваа игра во библиотеката на казино:

Повисоки рабови на куќата од европските/француските верзии

Како што беше споменато претходно, Мини рулетот сè уште ги следи француските и европските тркала, во однос на математичката предност на казиното. Француската верзија има дополнително правило En Prison, што и дава ниска предност од 1,35%. Од друга страна, европската верзија е најиграна, благодарение на 2,70% хаус раб.

Не е универзално достапно

Речиси сите регулирани нови онлајн казино сајтови нудат игри со рулет. Но, само неколку нудат мини рулет. Повеќето од овие казина нудат американска и европска верзија на играта, при што ова е омилено на повеќето играчи. Францускиот рулет е исто така малку тешко да се најде бидејќи играта е премногу пријателска за играчите.

Стратегии и совети за играње мини рулет

Значи, кои стратегии можат да ги користат онлајн коцкарите за да добијат предност во Мини рулет онлајн? Подолу се некои од нив:

 • Играјте мини рулет за забава: Првото нешто што треба да се знае е дека Mini Roulette е казино игра базирана на среќа, исто како и другите стандардни варијанти на рулет. Ова значи дека гејмерите не можат ништо да направат за да го намалат работ на куќата. Затоа, уживајте во шоуто и заборавете на бркањето победи на масата за мини рулет.
 • Вежбајте управување со субсидирам: Ова е донекаде продолжување на играњето рулет за забава. Играчите треба да играат рулет или која било друга казино игра со пари што можат да си дозволат да ги загубат во казиното. Не се коцкајте со пари за да плаќате кирија, сметки, медицински покритие и други основни работи. 
 • Внимателно изберете го работ на куќата: Онлајн игрите со мини рулет може да имаат различни рабови на куќата помеѓу 7,69% и 3,85%. И како што можеби знаете, повисоката теоретска стапка на враќање значи повеќе победнички сесии на тркалото на рулетот. Ако е можно, наместо тоа, пуштете ја европската и француската верзија.
 • Размислете за правилото La Partage: Потврдете дали развивачот го вклучил важното правило La Partage пред да играте рулет. Ова осигурува дека казиното нема да замине со целиот влог кога топката ќе слета на зелениот џеб од нула.
 • Играјте дури и парични облози со стратегија: Облозите со парни пари како црвено/црно, непарно/парно и високо/ниско се најдобри облози во рулет бидејќи им даваат на играчите речиси 50% шанса за победа. Значи, играјте ги овие облози со системи за обложување како Мартингејл, Пароли и Фибоначи. Но, ништо не е сигурно!

Збирот

Видете, Mini Roulette Online е една од најпријателските игри со рулет за почетници. Но, немојте да играте која било игра со мини рулет што ќе ја најдете на интернет. Осигурете се дека играта има пријателска вредност на RTP и правилото La Partage. Мини рулетот треба да биде забавен за промена ако другите игри почнат да изгледаат малку еднодимензионално.

Најнови вести

Wazdan воведува есен со нова промоција на Mystery Fall Network
2023-09-15

Wazdan воведува есен со нова промоција на Mystery Fall Network

Вести