Најскапите покер игри некогаш играни

Игри

2023-02-28

Eddy Cheung

Покерот е една од најиграните казино игри досега и во онлајн и во копнените казина. Покер е група на игри за споредување карти каде учесниците се обложуваат на тоа која рака, во однос на правилата на таа конкретна игра, е најголема. Играта е исклучително позната и сигурно ќе направи некои луѓе љубопитни за најголемите наградни фондови на турнирите.

Најскапите покер игри некогаш играни

Ако сте еден од оние луѓе кои се љубопитни за оваа тема, тогаш сте дошле на вистинското место. Во оваа статија ќе разговараме за најскапите покер игри некогаш играно. Погрижете се да прочитате до крај за да ја задоволите вашата љубопитност. Значи, да започнеме.

Светска серија на покер

Ако сте запознаени со светот на турнирите за коцкање, тогаш сигурно ќе сте слушнале за WSOP. Без разлика дали се работи за онлајн казина или за копнени казина, WSOP го зазема централното место. Ова се должи и на големината на настанот и на сумата на парична награда што ја собира годишно. Во текот на претходните десет години, ја задржа својата позиција како најголем, особено за главниот настан на турнирот. Од почетокот на овој турнир во 1970 година, наградниот фонд растеше со текот на времето.

Онлајн казина покер турнири

Како што беше кажано претходно, WSOP ги нуди најголемите турнири во покер. Значи, фер е да се каже дека многу луѓе кои се стремеле да освојат награда од милион долари натпреварувајќи се на турнири во покер игри биле инспирирани од WSOP. Но, дали луѓето добиваат голема сума на пари на вакви турнири? 

Па, статистиката покажува дека луѓето дури имаат освоено повеќе пари на турнири во покер. Така, од една игра покер, можете да замислите да освоите дури 5 милиони долари или дури 8 милиони долари. Очигледната реалност е дека, бидејќи тие веќе се случија, таквите можности не се непотврдени со докази.

Светската серија на покер историски се исплати најмногу. Нејзиниот главен настан од 10.000 долари придонесе за најголемите наградни фондови во историјата. Меѓутоа, онлајн натпреварите нудат неверојатни исплати. Денес има неколку онлајн казина кои редовно се домаќини на турнири. Играчите можат да се пријават на такви натпревари и да заработат значителни суми на пари, понекогаш дури и милиони.

Најголемата победа

WCOOP, или Светското првенство во онлајн покер, ја имаше најголемата победа на онлајн натпреварување во 2010 година. PokerStars беше домаќин на овој конкретен турнир со купување од 5200 долари. Имаше вкупно 2443 играчи, а беше собран награден фонд од 12,22 милиони долари. Тајсон, познат како ПОТЕРПОКЕР ја освои главната награда на натпреварот од 2,3 милиони долари.

Најголемите WSOP победи

Најголемите пет победи на главниот настан на Светската серија на покер (WSOP) се следните:

  • Главниот настан на WSOP 2014 година: Девет играчи се натпреваруваа во финалето за главната награда. Првата награда вредна 10 милиони долари ја доби Мартин Џејкобсон.
  • Главен настан WSOP 2006: Тоа е еден од најголемите настани во историјата на натпреварите во покер. Ова најмногу се должи на фактот што имаше над 8.000 учесници, а вредноста на наградниот фонд се зголеми на 82.512.162 долари. На победникот на крајот му беа доделени 2 милиони долари парична награда.
  • 2014 Голема за една капка: Ова беше основано од Фондацијата One Drop, непрофитна организација, и собра повеќе добивки од главниот настан на WSOP. Ден Колман ја однесе главната награда од 15,3 милиони долари во 2014 година.
  • 2018 Голема за една капка: Наградата за првото место од овој натпревар беше вредна 10 милиони долари, со што вкупната добивка во живо на Бономо достигна 43 милиони долари.
  • 2012 Голема за една капка: Вкупната наградна сума за овој натпревар надмина 42 милиони долари, а најголемата сума е 18,35 долари.

Додека сме на тоа, ајде да разговараме и за најдобрите онлајн покер играчи.

Најдобри онлајн покер играчи

Тројцата најдобри покер играчи се:

  • Владимир Блом: Покерската легенда со шведско потекло е позната само по неговиот онлајн псевдоним „Isildur1“. Од почетокот на милениумот, тој ги одигра најголемите влогови. Почнал да игра кога имал 15 години, а на 29-та година имал сума од најмалку 275.000 долари. За само две недели тој дури заработи 1,7 милиони долари играјќи онлајн покер игри.
  • Томас Дван: Тој е следниот во редот и се нарекува „Дуррр“. Дван има заработено 3,4 милиони долари од настани во живо и онлајн до 34-годишна возраст.
  • Дарси Кејтс: 30-годишен покер играч од Мериленд кој се нарекува под алијас „Jungleman12“ собрал 11 милиони долари заработка само од добивки преку Интернет.

Заклучок

Покерот е една од најпознатите и најшироко играни игри. Играта е во бизнис толку долго, а сепак, многу луѓе ја играат како хоби. Како што се вели, покерот не е лесна игра за играње. За да играте покер, ќе треба да вежбате и да потрошите толку многу време за совладување на стратегиите и учење на правилата. Кога ќе ги совладате основите и ќе ги научите сите правила, тогаш ќе се забавувате толку многу.

WSOP турнирите нудат огромни награди за сите учесници и многу покер играчи сонуваат да освојат милиони долари таму. Сепак, на онлајн натпревар, најголемата победа беше WCOOp, каде што Тајсон, познат како ПОТЕРПОКЕР ја освои главната награда на натпреварот од 2,3 милиони долари.

Најнови вести

Топ 3 добредојдени понуди за прв депозит во нови казина за корисници на виза картички
2023-09-06

Топ 3 добредојдени понуди за прв депозит во нови казина за корисници на виза картички

Вести