Водичи за игрите

August 22, 2023

Како да избегнете измама во ново онлајн казино во 2024

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Се повеќе и повеќе луѓе се префрлаат кон онлајн казина поради удобноста што ги нуди. Затоа, ново онлајн казино се појавува на интернет речиси секој втор ден. Овие казина нудат некои од најпримамливите и најпривлечните награди за новите корисници кои им се придружуваат.

Како да избегнете измама во ново онлајн казино во 2024

Иако сите тие уникатни бонуси можеби изгледаат одлични, и можеби ќе сакате да пробате ново онлајн казино, треба да знаете дека има многу казина за измама. Најлошиот дел е што новите казина се оние кои најчесто измамуваат луѓе. За да ви помогнеме со тоа, еве го нашиот целосен водич за тоа како да избегнете измама во ново онлајн казино. 

Зошто треба да бидете исклучително внимателни во новите онлајн казина

Обично, онлајн казината кои ги обезбедуваат своите услуги долго време не претставуваат потенцијален ризик од измами. Ако онлајн казиното измами луѓе, ќе биде пријавено во рок од неколку месеци, а заедницата ќе престане да го користи тоа казино. Казиното ќе мора да ја затвори својата работа и да отвори нова страница.

Од друга страна, новото онлајн казино претставува многу поголем ризик од измами. Ако новото казино е всушност казино за измама, извештаите дека тоа казино е измама нема да почнат да се појавуваат најмалку неколку месеци. 

Сепак, ова не значи дека нема такви одлични нови онлајн казина. Сè што треба да направите е да користите некои основни техники на претпазливост. Ако сте внимателни, ќе избегнете секакви измами, дури и во новите онлајн казина.

Потенцијални измами во нови онлајн казина

Проблемот со измамите со казино овие денови е тоа што тие се експерти за да се претстават себеси како доверливи и легитимни платформи. Измамно казино ќе проба сè и ќе ја користи секоја техника во книгата за да ги измами корисниците да паднат во нивните стапици. 

Со тоа, ако знаете како казиното за измама може да ве измами, многу е поголема веројатноста да бидете свесни за црвените знамиња отколку да не сте знаеле ништо за тоа како функционираат сајтовите за измама. За да ви помогнеме токму во тоа, еве ги сите најчести типови на измами што може да ви се случат во новите онлајн казина. 

Претерано долги времиња на повлекување

Првиот и веројатно најчестиот начин на кој онлајн казиното ги измами своите корисници е со претерано долги времиња на повлекување. Примарната цел на казиното за измама е да извлече што е можно повеќе пари од вас. Дури и ако ве натераат да мислите дека победувате на казино игри, нема да биде важно ако не ви ги дадат вашите добивки. 

За да задржат колку што е можно повеќе пари од корисниците, новите измамнички казина ќе ги натераат да се справат со непотребно долго време на чекање пред да ги обработат нивните повлекувања. Казиното може да ви претстави и понуди, па можете да ги искористите тие пари за повлекување за да играте повеќе игри наместо да ги повлекувате. Главната цел е да го одложите што е можно повеќе за да го заборавите или да го користите за да играте други игри во казиното. 

Кражба на информации

Друг начин на кој казиното за измама може да ве измами е со кражба на вашите информации. Иако ова не е толку вообичаено бидејќи скоро сите користат протоколи за шифрирање овие денови, сепак е потенцијална закана за која треба да знаете. 

Кога ќе се регистрирате за ново онлајн казино, платформата најверојатно ќе ве замоли да внесете чувствителни информации како што се вашите банкарски податоци за правење депозити. Казиното исто така ќе побара од вас да креирате лозинка. Не сакате тие информации да завршат во погрешни раце. 

Измамниците можат да ги користат банкарските информации што ги внесувате за да украдат пари од вас. Тие можат да ја користат лозинката што ја креирате за да ги дознаат лозинките на другите чувствителни сметки, како што е вашата е-пошта. 

Нефер игри

Една од најчестите измами во кои се вклучени новите онлајн казина е користењето нефер или наместени игри на нивните веб-локации. Работата е во тоа што казино игрите во онлајн казината не користат традиционален механички систем за да генерираат резултати. Наместо тоа, тие користат софтвер за казино игри. Проблемот со софтверот е што лесно може да се намести за да ги натера корисниците постојано да губат. 

Најлошиот дел е што ако корисникот не е свесен за овој тип на измама, нема да може да го открие. Легитимните казино игри се поставени да им дозволат на корисниците да победат барем еднаш на секои сто или илјада обиди. Сепак, повеќето играчи не играат игра во казино толку долго, што значи дека нема да знаат дали се измамени. 

Дознајте што добило лиценцирањето на новото казино

Едно од главните црвени знамиња што укажува на потенцијални измами на нова локација за казино е немањето соодветна лиценца. Неколку регулаторни тела обезбедуваат безбеден и без измама простор за коцкање за луѓето. Овие регулаторни тела обезбедуваат лиценци за легитимни онлајн казина кои не се занимаваат со недозволени активности. 

Некои од најпопуларните регулаторни тела ги вклучуваат Управата за игри на среќа на Малта и Комисијата за коцкање на Обединетото Кралство. За да се осигурате дека нема да бидете измамени во ново онлајн казино, отворете ја нивната веб-страница и скролувајте надолу за да дознаете кои лиценци ги стекнале. Доколку се лиценцирани од некои од врвни регулаторни органи во индустријата за онлајн коцкање, немате за што да се грижите и можете безбедно да играте казино игри. 

Осигурајте се дека казиното има соодветни протоколи за шифрирање

Како што споменавме погоре, еден начин на кој новите казина измамуваат луѓе е кражба на нивните информации. За среќа, постои едноставен и лесен начин на кој можете да го избегнете тоа. Измамните казина можат да ги украдат вашите информации само ако можат да ги видат. Тие нема да можат да го видат или барем да имаат смисла ако е шифрирана. Големиот дел е што протоколите за шифрирање не се толку тешки за стекнување и се уште полесни за откривање. 

За да се осигурате дека новото онлајн казино има соодветни протоколи за шифрирање, се што треба да направите е да го погледнете неговото URL во лентата за пребарување. Ако можете да видите икона на мала брава и терминот "https://" напишано пред URL-то, тоа значи дека страницата е совршено шифрирана и не треба да се грижите дали вашите информации ќе бидат украдени. 

Погледнете ги опциите за депозит и повлекување

Еден од најчестите начини на кои новите казина измамуваат луѓе е да чекаат долго време пред да ги обработат нивните повлекувања. Ако не сакате да завршите со таков проблем, подобро е да ги поминете сите опции за депозит и повлекување достапни во новите казина. 

Кога ќе поминете низ опции за депозит, побарајте сè што изгледа засенчено. Еден важен фактор за кој треба да внимавате е просечното време на обработка за сите опции. Ако времето на обработка е само неколку дена или часови, тоа значи дека работите се релативно добро. Ако времето на обработка не се прикажува, тоа може да биде црвено знаменце. 

Користете нови казина кои имаат докажано фер игри

За да им се обезбеди на корисниците дека игрите во казино не се вклучени во местење, новите казина користат докажано фер систем за сите игри достапни на нивните сајтови. Тие користат софтвер кој генерира случајни резултати во зависност од оние што ќе му ги дадете. Излезот на тој софтвер е сто проценти случаен, поради што се нарекува генератор на случаен број. 

За среќа на корисниците, повеќето онлајн казина ќе обезбедат функција што корисниците можат да ја користат за да се осигураат дека игрите користат генератор на случаен број. Тоа се нарекува докажливо фер систем. Поради оваа причина, ако сакате да користите ново онлајн казино, секогаш треба да проверите дали тие користат генератор на случаен број или докажано фер систем. 

Проверете дали новото казино премногу често ги менува Условите и правилата

Кога ќе се регистрирате за ново онлајн казино, погрижете се да им дозволите да ви испраќаат известувања по е-пошта за промените што ги направиле во нивните правила и услови. Иако може да изгледа малку оттргнувачко да гледате е-пораки од казиното, не смеете да ги испраќате во папката со спам бидејќи мора да знаете за промените што тие ги прават во нивните правила и услови. 

Кога новото онлајн казино премногу често ги менува своите правила и услови, тоа е веројатно затоа што тие се обидуваат да сокријат нешто, како измами. Ако забележите дека казиното ги менува своите услови секоја втора недела, прочитајте ги внимателно и побарајте црвени знамиња.

Проверете ги страниците за експертски преглед

Иако методите споменати погоре ќе ви помогнат многу да избегнете измами во новото онлајн казино, тие бараат многу време за да ги имплементирате. Можете лесно да поминете неколку часа гледајќи ги информациите за лиценцирање, протоколите за шифрирање, условите и условите и опциите за депонирање и повлекување. Не многу луѓе имаат такво слободно време. 

Тоа не е ни најлошиот дел. Најлошиот дел е што казината за измама може да користат различни техники за да ги прикријат измамите што ги спроведуваат. На пример, тие може да кажат дека ќе ги обработат сите повлекувања во рок од 24 часа, но не правете го тоа кога ќе се обидете да ги повлечете вашите добивки. 

За среќа, постои уште една опција што можете да ја користите што ќе заштеди еден тон време. За да ги проверите сите детали, вклучувајќи ги информациите за лиценцирање, опциите за повлекување и повеќе, на едно место, проверете ги експертските прегледи за новите казина на NewCasinoRank.com. 

На NewCasinoRank, прегледавме некои од најдобрите нови казина на интернет според методот на детален преглед кој зема предвид неколку важни фактори, како што се времето за повлекување што го нудат и лиценцирањето што го добиле. Откако ќе го проверите експертскиот преглед на NewCasinoRank, ќе имате јасно разбирање дали новото казино е измама.

Заклучок

За да избегнете измами во ново казино, започнете со разгледување на лиценците што ги има стекнато. После тоа, проверете ги протоколите за шифрирање и уверете се дека страницата користи генератор на случаен број за игрите во казино. Исто така, треба да ги погледнете времињата на повлекување и да се осигурате дека тие не се долги.

Ако сето тоа звучи премногу тешко, можете да ги проверите нашите прегледи за некои од најдобрите нови казина. Прегледите на NewCasinoRank ги вклучуваат сите информации за ново казино на едно место, така што не мора постојано да барате на интернет за да го најдете.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести