Вести

March 31, 2024

UKGC воведува контроверзна забрана за онлајн коцкање за пензионери над 65 години

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Од Дејв Соер, Последно ажурирано на 31 март 2024 година

UKGC воведува контроверзна забрана за онлајн коцкање за пензионери над 65 години

Во потег што покренува широка дебата, Комисијата за коцкање на Обединетото Кралство (UKGC) го утврди законот: од 1-ви мај па наваму, ако сте пензионер на возраст од 65 години или повеќе, вратите за коцкање преку Интернет се официјално затворени за вас. Наместо тоа, вашите обложувачки активности се ограничени на опипливиот свет на обложувалниците од тули и малтер. Еве краток преглед зошто оваа одлука предизвикува толкава мешаница:

  • Заштита на стари лица: UKGC тврди дека овој храбар чекор ќе ги заштити постарите лица од замките на зависноста од коцкање преку Интернет и финансиската експлоатација, веднаш од нивните дневни соби.
  • Слобода предалеку?: Критичарите ја критикуваат забраната како пречекорување, напаѓајќи ја личната слобода и неправедно издвојувајќи ги постарите.
  • Заедница и погодност на коцка: За многу пензионери, коцкањето преку Интернет не е само возбудата на победата; тоа е дигитална заедница и пригодна рекреативна активност сега е одземена.
  • Прилагодување на физичките простори: Обложувалниците се подготвуваат за својата нова клиентела со измени погодни за постарите лица, но дали тоа ќе биде доволно за да се компензира загубата на онлајн пристап?

Образложението на UKGC е јасно: заштитата на ранливите членови на општеството е приоритет. Но, дали овој пристап е премногу тап инструмент кој ги отфрла личните слободи и социјалните врски заедно со потенцијалните ризици? Критичарите, вклучително и гласните пензионери и инсајдерите во индустријата, тврдат дека забраната е погрешна, старосна политика која ја потценува агенцијата за постарите и позитивните аспекти на онлајн коцкањето како форма на забава и социјална интеракција.

Маргарет Томпсон (72) изразува заедничко чувство меѓу нејзините врсници: „Онлајн бингото беше повеќе од игра; тоа беше местото каде што запознав пријатели, каде споделувавме смеа и приказни. Оваа забрана не само што ни ја одзема забавата, туку нè соголува на нашата заедница“

UKGC инсистира дека е подготвен да работи со обложувалниците за да ја олесни транзицијата за овој нов бран клиенти, ветувајќи прилагодувања погодни за пензионерите. Сепак, како што се наближува денот Д, многу прашања остануваат неодговорени. Како ќе се спроведе оваа забрана? Какво влијание ќе има на енергичната онлајн коцкарска сцена во ОК и секојдневниот живот на безброј постари лица?

Брајан Бејли, директорот на Casinomeister, ја сумира фрустрацијата со мешавина од хумор и трогателно: „Измислувањето на Интернет беше подарок на нашата генерација на светот. И сега, тие ни велат дека не можеме да уживаме во плодовите на нашиот труд? Не се работи само за парите, туку за нашето право да избереме како ќе ги трошиме времето и ресурсите“

Додека одбројуваме до 1-ви мај, ефектите од оваа контроверзна политика допрва треба целосно да се реализираат. Дали тоа ќе биде заштитна мерка за ранлива група или ќе заврши со изолација и непријатност многумина кои го гледаа дигиталниот свет како конечна граница на слободата? Времето, како и секогаш, ќе покаже.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
За

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри
2024-05-16

CogniPlay открива нова ера во онлајн наградните игри и платформите за социјални игри

Вести