Вести

November 15, 2021

Најважните делови во кариерата на Конор Мек Грегор во UFC досега

Chloe O'Sullivan
WriterChloe O'SullivanWriter
ResearcherSamuel AdeoyeResearcher

Еден од најнезаборавните спортисти на сите времиња, и секако еден од најголемите спортисти на модерното време, Конор Мек Грегор е енигма.

Најважните делови во кариерата на Конор Мек Грегор во UFC досега

Ајде да погледнеме во неговата кариера.

Дебито на Конор Мек Грегор во УФЦ

Конор Мек Грегор дебитираше на Ериксон Глоуб (сега арена Авичи) во Стокхолм во 2013 година, тој не размислуваше само за својата прва борба, туку планираше преземање на УФЦ.

На 6 април истата година, 24-годишниот - само вториот спортист од Ирска кој се бори за УФЦ. Конор прецизно тргна да работи на Бримиџ, испраќајќи го Американецот на платно во првата рунда и му ја донесе на Мекгрегор првата награда за Нокаут на ноќта. Извикот на ММА коментаторот Кени Флоријан „Ова е причината зошто сите зборуваат за Конор Мек Грегор„... Да знаеше колку добар предзнак ќе направеше.

За прв пат Конор го наслови UFC Fight Night

Со само две борби под појасот на Конор, УФЦ веќе го стави Мек Грегор како сигурна работа. Тие беа толку убедени во ова што беше главен на UFC Fight Night во Ирска на 19 јули 2014 година.

Борејќи се пред својата домашна публика во Даблин, Мек Грегор ги изгасна светлата за Бразилецот Диего Брандао, со големата лева рака што му донесе TKO (технички нокаут) во првата рунда и наградата Изведба на ноќта. По борбата, сè уште напумпаниот Мек Грегор изјави дека нема жив човек кој би можел да го победи на ирско тло!

Неславната пресметка помеѓу Алдо и Мек Грегор

Кога Конор Мек Грегор, „Озлогласениот“ конечно се нафрли на Алдо во предбожиќна борба на UFC 194 во Лас Вегас на 12 декември 2015 година, Ирецот ја заврши борбата за 13 секунди!

Потребно беше само промашената лева кука од Алдо пред Бразилецот да подлегне на ударот од левата рака во вилицата како чекан што го испрати со лицето надолу на платното. Некои предвидуваа поблизок натпревар. Пред борбата, онлајн спортското обложување покажа тесна предност од -105 во корист на Мек Грегор.

Нејт Дијаз - Поднесување… што води потоа до триумф

Обожавателите ќе го паметат 5 март 2016 година, како денот кога Конор Мек Грегор се пријави за поднесување во вториот круг откако беше фатен во задниот гол задави од Американецот Нејт Дијаз.

Но, она што навистина се истакна за овој клучен исход беше одговорот на Мек Грегор. Само пет месеци подоцна, на 20 август 2016 година, тој се врати во Вегас за повторно да се соочи со Американецот во реваншот на УФЦ 202. Овој пат тоа беше тесно мнозинска одлука во корист на Мек Грегор, а Мек Грегор освои сосема нов сет на победувајќи го својот поранешен пораз.

Конор првпат ја освои титулата

Огромен белег во кариерата на Мек Грегор.

Еди Алварез на UFC 205 во Медисон Сквер Гарден на 12 ноември 2016 година, виде дека сега 28-годишниот играч го додаде светскиот појас во лесна категорија на својата титула во перо категорија. Овој пат, Мек Грегор употреби комбинација од лево-десно за да го фрли Американецот на платно и да си замине со двојна круна.

Натпреварот влезе во историските книги бидејќи Ирецот беше првиот борец на UFC кој некогаш имал две светски титули во исто време.

Ажурирање од 2020 година - враќање на Конор во UFC

Повеќе од една година откако објави дека се повлекува од спортот, Мек Грегор се врати на UFC 246 на 18 јануари 2020 година, за пресметка во полусредна категорија со Доналд „Каубој“ Сероне.

Оваа борба траеше само 40 секунди во првата рунда. Сероне беше КО, а Мек Грегор зеде уште една награда за изведба на ноќта, како и заслужен престиж како првиот борец во историјата на УФЦ кој постигна КО завршници во три дивизии: перо, лесна и полутешка категорија.

Не е тешко да се види зошто луѓето го нарекуваат: „Озлогласениот!"

Најнови вести

Wizard Games објави нов плашлив наслов Treasures of the Count
2023-10-26

Wizard Games објави нов плашлив наслов Treasures of the Count

Вести